Invaühing kostitas külalisi uhiuue pliidi ahjus küpsenud õunakoogiga

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Copy
PLIIDI ÜMBER: Samal ajal, kui pottsepp Hannes Kolk pliidi alla tuld teeb, uurib NORA maja perenaine Meedja Leedo, millal kook ahjust välja võtta.
PLIIDI ÜMBER: Samal ajal, kui pottsepp Hannes Kolk pliidi alla tuld teeb, uurib NORA maja perenaine Meedja Leedo, millal kook ahjust välja võtta. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Eile süütas pottsepp esimest korda tule Saaremaa invaühingu uhiuue pliidi all, mis valmis toetajate ja annetajate abiga.

Novembri hämaraks pärastlõunaks oli invaühingu NORA majja Kuressaares Suur-Sadama tänaval kogunenud seltskond inimesi, kellest osa askeldas soojas ja koogilõhnalises köögis. Valgest säravast kahhelkivist pliidi klaasuksega küpsetusahjus levitas isuäratavat aroomi õunakook, pliidisuu ees askeldas aga pottsepp Hannes Kolk, kes seal parasjagu proovituld süütas.

"Edaspidi on korvitäis puid see mõistlik kogus, mis siin järjest ära kütta," soovitas ta.

Saaremaal sündinud, ent mandril elava pottsepa sõnul on osa pliidi ja soemüüri materjalist uus, osa aga taaskasutatud kraam – kogutud peamiselt Tallinnast ja Pärnust. Hulk heledaid kahhelkive pärineb Tallinnas tegutseva Umami restorani endisest hoonest – 1930-ndatel ehitatud villa jäi uusarendusele jalgu ja lammutati.

Kui pliit sai valmis nädala eest, siis soemüüri pink või pisike leso alles teisipäeva õhtul.

"Soemüüri ehitamine võttis kõige kauem aega, aga tänu kohalike pottseppade toetusele see valmis sai," rääkis Kolk.

Invaühingu juhi Ingrid Põldemaa sõnul on tal leso üle eriti hea meel. "Reumaatikutel on siin istudes väga mõnus end soojendada," leidis ta.

Köögi sein pliidi kohal vajab lisatoestust ja pliit ise ventilatsioonikubu, aga selleks raha tänavu enam ei jätkunud.

Invaühing lasi oma maja vana pliidi ja soemüüri maha lõhkuda, kuna need olid lagunenud ja tuleohtlikud. Ehitustööd hakkasid pihta oktoobri algul.

Ingrid Põldemaa sõnul läksid uue pliidi soemüüri materjal ja ehitustöö kokku maksma 7200–7300 euro ringis. Osa sellest kogus ühing ise oma tegevusega,1000 euroga toetas Saaremaa vallavalitsus, 2000 eurot sai ühing aga kohaliku omaalgatuse programmist. 250 eurot kinkisid Saaremaa naiskodukaitsjad, kes kogusid selle raha oma septembrikuise õunakohvikuga. Appi tulid ka eraisikutest annetajad ja ettevõtted, jõudu mööda aitasid ühingu oma liikmed.

Eile oli ka see päev, mil invaühing oma maja vastremonditud köögi kogukonnale EV100 kingitusena üle andis. Seda kinnitab NORA maja sildi alla kinnitatud tähtpäevaplaat, mille tõi ühingule "EV100 igas külas" Saare maakonna koordinaator Reet Viira.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles