N, 21.09.2023

Polaarkapten tunneb end veel külalisena

Raul Vinni
, ajakirjanik
Facebook
Comments
KAKS KAPTENIT: Polaarkapten Indrek Kivi (vasakul) võttis ameti üle Meelis Saarlaiult, kes tõi laeva edukalt nelja kuuga koduselt Saaremaalt üle ekvaatori Rio de Janeirosse.
KAKS KAPTENIT: Polaarkapten Indrek Kivi (vasakul) võttis ameti üle Meelis Saarlaiult, kes tõi laeva edukalt nelja kuuga koduselt Saaremaalt üle ekvaatori Rio de Janeirosse. Foto: Antarktika 200

Rio de Janeiro Gloria sadamas andis Saaremaa Merispordi Seltsi liikmest jahtkapten Meelis Saarlaid eile ameti üle seltsikaaslasest kaptenile Indrek Kivile, kes laeva Antarktikasse juhib.

Laevatüüri üle võtnud kapten Indrek Kivi on polaaralade kogemusega kapten, kes igapäevaselt teenib leiba jäälõhkuja Botnica kaptenina.

Kivi ütles eile, et on viimastel päevadel laevaga taastutvust teinud. “Praegu tunnen ennast veel külalisena,” muigas Kivi. Päris saja protsendi vääriliseks ta oma valmisolekut Antarktikasse sõita veel ei hinda. “Küll ma õigel ajal valmis olen,” oli Kivi kindel. 

Kivi andis eile kell 17 kohaliku aja järgi Riost Bellingshauseni otsad, et sõita edasi Itajai sadamasse. Sealt edasi tulevad Montevideo, Comodoro Rivadavia, Falklandi saared ja siis Argentiinas asuv maailma lõunapoolseim linn Ushuaia.  

Marsruudi osas saabus selgus alles üleeile, kui Argentiina merevägi andis eestlaste laevale loa Falklandile minna. Ekspeditsiooni juht Tiit Pruuli selgitas, et Argentiina ei lase Falklandilt tulnuid ilma varasemalt luba küsimata riiki sisse. Põhjuseks jätkuv saarte omandivaidlus 

Suurbritannia ja Argentiina vahel, kuigi saared kuuluvad ametlikult esimesele.

Ushuaiasse jõutakse detsembri lõpus ning jaanuari alguses asutakse soodsa ilma korral teele juba lõunamandri poole. Kapten tõdes, et Antarktikasse sõidu edukus sõltub palju ilmast. “Eks seal tuleb ilmaakent valida, tormide sisse sõita ei tahaks,” rääkis Kivi. 

Eile juba koju lennanud Meelis Saarlaid oli Antarktika 200 ekspeditsioonilaeva kapteniks marsruudil Roomassaare–Rio de Janeiro. Reis Läänemerelt üle Põhjamere, Biskaia lahe ja Atlandi ookeani algas Saarlaiul 17. juulil ehk kestis kokku veidi üle nelja kuu.

Meeskond saatis oma kapteni Saaremaale teele "Saaremaa valssi" tantsides ja üle Gloria sadama kaikunud laevapasuna võimsa üürgamisega.

Admiral Bellingshausenil on kapteniks olnud ka saarlane Indrek Lepp, kes sõitis laevaga Kroonlinnast Roomassaarde. Hetkel viibib tüürimehena laeval SMSi liige Priit Kuusk. 

Antarktika 200 ekspeditsioon on korraldatud Saaremaalt pärit Antarktika-avastaja admiral Fabian Gottlieb von Bellingshauseni auks ning merereisi kulminatsioon saabub Antarktikas 28. jaanuaril 2020.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles