Ringkonnakohus: Rannaaugu sadam rajati pettusega

Andres Sepp
, Saarte Hääle tegevtoimetaja
Copy
Rannaaugu sadam Mustjala kandis.
Rannaaugu sadam Mustjala kandis. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kui Kuressaare kohtunik mõistis suvel Mustjala Rannaaugu sadama rajajad soodustuskelmuse süüdistuses õigeks, siis ringkonnakohtu otsusega on nad süüdi.

Tallinna ringkonnakohus tühistas maakohtu otsuse ning mõistis Tatjana Aldi, Evald Sosnini, Jaak Reinmetsa, MTÜ Vahuranna ja OÜ Monoliit soodustuskelmuse toimepanemises süüdi. 

Alt sai karistuseks 2 aastat 6 kuud vangistust tingimisi 3-aastase katseajaga, Sosnin 2 aastat vangistust sama pika katseajaga ja Reinmets 3 aastat vangistust 3 aasta pikkuse katseajaga. MTÜ Vahurannale mõisteti rahaline karistus 10 000 eurot ja OÜ Monoliit peab maksma 15 000 eurot.

Tallinna ringkonnakohus mõistis sadama ehitajalt välja 170 377,82 eurot kriminaaltulu. "Maakohtu otsus kuulub tühistamisele, kuna maakohus on rikkunud oluliselt kriminaalmenetlusõigust ja on kohaldanud ebaõigesti materiaalõigust, mis on viinud põhjendamatu kohtuotsuse tegemiseni," teatas ringkonnakohus. 

Lääne ringkonnaprokuratuuri eriasjade prokuröri Kaido Tuulemäe sõnul näidati koostöös PRIA-le esitatud taotlusdokumentides tegelikkusest erinevana nii sadamaehituse maksumust kui ka MTÜ omafinantseeringu suurust.

"Süüdistus tugines suures osas tõenditele, mis üksikuna võetult kuritegu tõendada ei saa, kuid vaadeldes kõiki tõendeid kogumis, joonistub kuritegelik käitumine selgelt välja," ütles Tuulemäe. 

Tuulemäe lisas, et  ebakõlasid Rannaaugu sadama ehitusel tehtud tegelike tööde ja esitatud arvete vahel nägid kohtud ka varasemas haldusvaidluses PRIA-ga, seega on ringkonnakohtu süüdimõistev otsus soodustuskelmuse süüdistuses igati loogiline ja ootuspärane.

Jaak Reinmets ütles Saarte Häälele, et kuna ühes kohtus tehti õigeksmõistev, teises täpselt vastupidine otsus, peab kindlasti ootama lõplikku seisukohta riigikohtult. 

Üleeile langetatud otsus ei ole jõustunud ja selle võib 30 päeva jooksul vaidlustada riigikohtus. 

Tagasi üles