Vald otsib Tartu bussiliini käigus hoidmiseks lahendust

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Copy
Foto: Egon Ligi / Saarte Hääle arhiiv

Saaremaa vallavalitsus otsib lahendusi, kuidas pärast Lux Expressi reiside lõppemist Tartu–Kuressaare–Tartu bussiliini siiski käigus hoida.

Valla trnaspordinõunik Karl Tiitson tõdes, et kohaliku omavalitsuse võimalused mõjutada kaugliinidel kommertsvedajate tegevust on piiratud.

"Oleme liini vajalikkusest rääkinud nii maanteeameti kui ka Lux Expressiga," ütles Tiitson. "Lux Expressi põhjendused liini lõpetamiseks olid arusaadavad ja kahjuks nad oma otsust ei muuda." 

Tiitsoni andmeil on maanteeamet hakanud otsima ettevõtteid, kes liini üle võtaks. "Oleme ka ise rääkinud kohalike vedajatega, kas nad oleksid valmis seda tegema," lausus transpordinõunik. Tema sõnul pole keegi selleks aga soovi avaldanud, kuna info Lux Expressi otsuse kohta on alles uus.

Tiitsoni sõnul leiavad transpordiettevõtted, et Kuressaare ja Tartu vahelist bussiliini on väga kallis üleval pidada. "See vajab kahte bussijuhti ja praegu küsitava piletihinna ja reisijate arvu puhul on liini tasuvus küsitav," tähendas Tiitson. "Samas – kui hinda tõsta, siis reisijate arv suure tõenäosusega väheneb."

Ühe ideena on vallavalitsus transpordiettevõtetele välja pakkunud mõtte ainult Pärnuni ulatuvast liinist sellistel kellaaegadel, et inimestel oleks võimalus Pärnu bussijaamas mugavalt ümber istuda Tartusse sõitvatele bussidele ja Tartust tulijatel Pärnu kaudu Saaremaale jõuda. "See tooks ka liini ülalpidamiskulusid alla," märkis Tiitson.

"Lux Expressi pakutud võimalus sõita Tartusse üle Tallinna jätaks ühenduse Tartuga alles, küll 50 minutit pikemana ehk ebamugavamana," rääkis transpordinõunik.

Tiitsoni sõnul soovivad inimesed Saaremaalt sõita bussiga kindlasti ka Pärnusse ja Viljandisse. 

"Seda saaks ümberistumisvõimalusega korraldada ka nii, et sõiduaeg ei pea ilmtingimata pikenema," leidis Tiitson. Ta lisas, et liini doteerimise küsimus kerkib siis, kui keegi liini üle ei võta või alternatiivset lahendust ei paku. 

"Muidugi on ühendused mandriga meie jaoks tähtsad ja ühe bussi kadumine Tartu liinilt on  meie hinnangul suur probleem, mis võib mõjutada lisaks üldisele ühendusele kindlasti ka noorte otsuseid ülikooli valikul," rääkis Tiitson. "Kui selgub, et keegi liini üle ei võta või mugavaid ümberistumisi võimaldavaid uusi liine ei ava, teeb Saaremaa vald kindlasti maanteeametile taotluse avada doteeritud kaugliin."

Praegu sõidutab reisijaid Tartu ja Kuressaare vahet kaks bussifirmat – üks väljumine mõlemas suunas hommikul ja teine pärastlõunal. Veebruarist aga jääb liinile vaid Sarbuss, sest Lux Express on otsustanud oma reisid majanduslikel põhjustel lõpetada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles