Vilsandlased soovivad tuletorni avamist

SÄRAVVALGE: Vilsandi tuletorn on kogu oma hiilguses taassündinud. Huvitava leiuna tuli vundamendi puhastamisel välja klaaspudel, milles oli kiri: “Teenin Nõukogude Liitu!”

FOTO: AIVO RAUD / VEETEEDE AMET

Vilsandlased soovivad tuletorni avamistVilsandi kogukond loodab, et värskelt renoveeritud Vilsandi tuletorn avatakse külastajatele juba järgmisel suvel.

Otsa tegi lahti Vilsandi saarevanem Neeme Rand, kes uuris veeteede ametilt, mis tingimustel tohib hakata tuletornis külastajaid vastu võtma. "Kuna torn sai valmis ja talv tuleb peale, teeks asja kevadeks selgeks," rääkis saarevanem. Tuletorni võimalike rentnikena näeb ta saarel tegutsevaid turismitalunikke, kelle külastajad meelsasti tuletornist avanevat vaadet naudiksid.  Võimalik, et teenusepakkuja leidmiseks tuleb korraldada riigihange.

Et tuletorni külastajate arv ei küüni Sõrve tuletorni tasemele, tuleks seda renditingimustes arvestada. "Kui öeldakse, et iga külastaja pealt tuleb maksta 5 eurot VTA-le, siis ilmselt võib see liialt kalliks minna," ütles Rand. Palju oleneb ka, kas torn lubatakse avada aastaringselt või suvekuudeks.

Veeteede ameti kommunikatsioonijuht Madle Puusepp ütles, et kahjuks ei ole ametil volitust ise tuletorni külastajatele avada. Näiteks koguda piletitulu jmt. Torni avamiseks saavad luba taotleda kohalikud omavalitsused, sihtasutused, mittetulundusühingud, nagu see on ka teiste avatud tuletornide puhul.

Vilsandil tegutseva Kusti turismitalu üks eestvedajatest Tarvo Kullapere leidis, et torni avamine annab saarele palju juurde. "Iga tuletorn, olgu ta Sõrves või Hiiumaal, on nagu omamoodi Meka, kuhu kõik tahavad välja jõuda ja seda näha," sõnas Kullapere.

Tema sõnul on renoveeritud torn vaatamisväärsus omaette. Ainult tule plinkimise jaoks poleks nii suurepärast tulemust vaja olnud. Küsimusele, kas turismitalu on huvitatud tuletorni rentimisest, vastas Kullapere: "Huvi sõltub, millistel tingimustel rendile antakse."

Tolli turismitalu majandaja Harri Hiiuväin ütles, et nendel tuletorni majandamise vastu huvi puudub, kuid kasuks tuleks tuletorni avamine külalistele kindlasti.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles