R, 27.01.2023

Kuldne aasta 2019 Saaremaal

Andres Sepp
, Saarte Hääle tegevtoimetaja
Kuldne aasta 2019 Saaremaal
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto: Illustratsioon: Andrus Peegel

2019. läheb homme ajalukku, kuid maha jäävad kuldsed mälestused. 

Päris ehtsat kulda tuli oodata üheksa kuud. Ja siis nad septembris selle leidsid. Kohapärimusi jälitades sattusid koos meeskonnaga täpselt õigesse kohta arheoloog Marika Mägi ja Jegor Klimov oma metalliotsijaga. Aparaadi hingeelu hea tundjana oskas Jegor mõista nõrga piiksatuse kuldset sõnumit. "Juhhuu!" kaikus hetk hiljem üle metsade. Marika tunnistas hiljem, et tundis ennast hetkeks kullasõltlasest muinasjututegelase Guglunkina. 

Eesti ajaloo kirkaim leid tuli välja kolme küla piirilt Kesk-Saaremaa muistsest allikakohast, kuhu saarlased ehte 1700 aasta eest jumalatele ohverdasid. Või kahisid, nagu seda kunagi nimetati. Tuttuus võru, mille kullavalu jäljed veel maha viilimata, peitus vaid mõnekümne sentimeetrise mullakamara all. 

Järgnes debatt, kas ajaloolise leiu eest võiks või peaks riik leiutasu maksma. Või piirdub tänu tõepoolest vaid käesurumise ja "bensurahaga". 

Nii ei arvanud Saaremaa juurtega Kristjan Rahu. Mees, kes otsustanud energeetikas teenitud sadadest miljonitest mõned sajad tuhanded Saaremaa arengusse panustada ega jätnud ka kullaleidu meeles pidamata. Aitäh!

Kuid kulda tuli veel. Oktoobrikuus sõitis Kärlalt pärit Ott Tänak end Toyota roolis autoralli maailmameistriks. Kuldse tiitliga kaasnes veelgi kuldsem leping Hyundai tiimiga, kus saarlase palganumbriks 5–7 miljonit eurot. 

"Ma ei tea, kas mul on selleks raha," ütles veel juuli hakul Hyundai rallimeeskonna pealik Andrea Adamo Tänaku palkamise kohta. Oktoobris jäi Adamo saarlasest rallifotograafi Timo Anise fotole koos Otiga šampust pritsides. Ei olnud enam kahtlust, et ta on selle raha leidnud. 

Detsembriks õnnestus pankade abiga leida suurusjärgus sama palju raha Oti lähisugulasel Ülar Tänakul. Et Skandinaavia kapitalilt tagasi osta Kärla piimafarm sadade lehmadega, kelle piimaand kuldmedali vääriline. Kärla põllumehe riskijulgus on seda olulisem, et ühistu ostuga päästis Tänak pikemas perspektiivis hääbumisest terve Saaremaa piimatööstuse. 

Kuressaare haigla ravijuht, hematoloog Edward Laane sobitub kuldsesse pilti, sest võttis oma südameasjaks saarlaste ravi parandamise. Juba enam kui aasta oleme saanud kirjutada häid uudiseid ühe või teise valdkonna tipptohtri vastuvõttude algusest Kuressaare haiglas. Loodetavasti juba mõne kuu pärast saavad ka esimesed vähipatsiendid oma ravidoosid kätte kodusest haiglast. Nad ei pea taluma vintsutavaid ühepäevaretki Tallinna haiglasse nädalaid või kuid järjest. 

Märksõnad
Tagasi üles