R, 3.02.2023

Omanik päästab Sikassaare mõisa hävimisest

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Omanik päästab Sikassaare mõisa hävimisest
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
KATUSETÖÖD KÄIVAD: Mõisa omaniku Mart Loigu sõnul on neil esialgu kavas katusekatte vahetus, et riikliku tähtsusega ehitismälestis päästa.
KATUSETÖÖD KÄIVAD: Mõisa omaniku Mart Loigu sõnul on neil esialgu kavas katusekatte vahetus, et riikliku tähtsusega ehitismälestis päästa. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Muinsuskaitseamet eraldas läinud aastal kinnismälestiste avariirestaureerimistööde eelarvest 10 000 eurot Sikassaare mõisa peahoone katuse restaureerimiseks. Nüüdseks on tööd alanud.

Mõisa omaniku, Arens Ehitustööde juhatuse liige Mart Loik rääkis, et praegu ongi kavas vaid katusekatte vahetus, et päästa riikliku tähtsusega ehitismälestis. "Olemasoleva katuse seisukord ei oleks hoonele enam pikka iga taganud," selgitas ta.

Edasised konkreetsemad plaanid ajaloolise mõisahoonega omanikul praeguse seisuga puuduvad. Idees võiks sellest saada näiteks väga hea kontor ja Loigu sõnul koliks ka Arens Ehitustööd, kelle praegune kontor asub otse Sikassaare mõisa taga, hea meelega mõisahoonesse, kuid neile üksi jääks maja suureks.

"Kui on mõni kodanik, kellel on palju häid mõtteid ja põhjatu rahakott, siis võib julgelt ühendust võtta," ütles Mart Loik, innustades hea idee ja investeerimisvõimekusega inimesi nendega mõisa asjus ühendust võtma.

Kunagise hiilguse taastamiseks vajab pikk puidust ühekorruseline mõisahoone täielikku rekonstrueerimist. Mõisahoone juures asub ka mõisapark alleega, mille omanik on juba võsast puhastanud.

Sikassaare mõis oli ajalooliselt rüütlimõis kunagises Kaarma kihelkonnas. Mõis rajati 1740. aastatel Lümanda ja Elme mõisa äärealade maatükkidest. Selle viimased omanikud enne 1919. aasta mõisate võõrandamist olid Stackelbergid.

Hoonet kaunistab hammaslõikeline räästakarniis, peasissekäiku ääristavad mõisa peahoonele kohaselt dolomiidist lõvikujud. Üldkujul säilinud hoonel on muudetud mõned aknad. Tillukesed kaarjad katuseaknad, mida samal kujul enam pole, on kavas taastada.

Märksõnad
Tagasi üles