Saaremaa vald ei toeta enam loote kromosoomuuringuid

GOAR KULDSAAR: "Loodan, et kunagi tuleb see aeg, kus Niptify kuulub skriiningprogrammi ja on tasuta kõigile."

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kuna alanud aastast hüvitab loote kromosoomhaiguse riskiga rasedatele NIPT-testi haigekassa, ei pea Saaremaa vallavalitsus uuringute toetamist vallaeelarvest enam vajalikuks.   

Haigekassa hüvitab testi sel juhul, kui raseduse esimese kolme kuu ajal tehtud sõeluuringuga leitakse suurenenud risk loote kromosoomhaiguseks. Samuti hüvitab haigekassa testi siis, kui peres on varem sündinud kromosoomhaigusega laps või välistab ema terviseseisund teised täiendavad uuringuid.

"Haigekassa otsus on kindlasti samm edasi," leidis Kuressaare haigla naistearst Goar Kuldsaar. Ta lisas, et jääb siiski kindlalt sellele arvamusele, et on hulk näidustusi, mille korral oleks NIPT-test vaja teha enne raseduse I trimestri ultraheliuuringut ehk OSCAR-testi. 

2018. aasta septembris tegi naistearst Goar Kuldsaar Saaremaa vallavolikogule ettepaneku, et vald võiks Saaremaa naiste lapseootuseaegset sõeluuringut toetada.

Valla eelmise aasta eelarves oligi NIPT-testide jaoks ette nähtud 15 000 eurot. Abivallavanem Marili Niitsi sõnul olid Saaremaa vald koostöös Kuressaare haigla ja Hanvari erakliinikuga NIPT-testi kasutuselevõtmisel "justkui teerajajad". "See teeb topelt heameelt, sest meil on tugevad ja teadlikud eriarstid," leidis Niits.

Tema andmeil osutati mullu NIPT-testi teenust rohkem kui neljakümnele riskirasedale. "Kuna tänavu hakkas NIPT-testi rahastama haigekassa, ei ole 2020. aasta vallaeelarves selleks vahendeid enam ette nähtud," tõdes Niits. 

"Loodan, et Saaremaa vald siiski jätkab sellesse programmi panustamist," ütles naistearst Goar Kuldsaar. "Oluline on ju see, et meie beebiootel naised oleksid sellisest uurimismeetodist teadlikud ja teeksid võimalusel oma valiku."

Saarte Hääl kirjutas mullu 19. septembril, et Eesti elanikest lasevad kõige usinamalt NIPT-testi abil oma tulevase lapse kromosoomhaiguse riski hinnata Saare maakonna naised. 

Lisaks riiklikule tasuta sõeluuringule oli selle testi lasknud teha 30% lapseootel naistest Saare maakonnas.

Eestis välja töötatud NIPT-testi saab teha juba 10+ rasedusnädalast. Test võimaldab sagedasemate kromosoomhaiguste esinemist sündimata lapsel uurida naise vereproovist.

Ema verest võetud proov aitab täpsustada näiteks Downi, Turneri, Edwardsi sündroomi ja Patau sündroomi riski.

Tagasi üles