Ilm ajab tänavavalgustuse segadusse

3400 LAMPI lülituvad Jaan Mehiku sõnul sisse ja välja kolmekümnes kilbis asuvate valgusandurite abil.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kuressaare Soojus sooviks tänavavalgustuse sisse- ja väljalülitamise muuta täpsemaks, et see sõltuks vähem ilmast ja hoiaks nõnda ka raha kokku.

Tänavavalgustuse timmimine hoiaks aastas kokku päris korraliku summa, tõdeb Kuressaare Soojuse juhatuse liige Jaan Mehik.

Linna tänavavalgustuse 3400 lampi lülituvad sisse ja välja kolmekümnes kilbis asuvate valgusandurite abil. Juhul kui need ei tööta, lülitab keskne süsteem valgust sisse ja välja kella järgi. 

Kasutusel olevad andurid ei ole väga täpselt reguleeritavad. Ilm, näiteks pilvisus, mõjutab valguse süttimise-kustumise aega päris palju. Pilves ilmaga ei pruugi andur nii täpselt töötada, kui selge ilmaga. Silmale võib tunduda, et väljas on valge, aga andur sellest aru ei saa.

Mehiku sõnul saaks süsteemi parendada, kui soetada täpsemad andurid, mis mõjutaksid ka rohkemaid valgustuspiirkondi. Tänavavalgustus peaks ideaalis olema sisse lülitatud nii vähe kui võimalik (ja hoiaks raha kokku) ja nii palju kui vaja (et keegi ennast pimedas ohtu ei seaks).

Saarte Hääl palus arvutada, palju hoiaks raha kokku, kui Kuressaares tänavalambid iga päev viis minutit hiljem põlema panna ja viis minutit varem kustutada. Jaan Mehik pakkus suurusjärguks 500 eurot aastas, seda 60 000-eurose kogukulu juures. Tegelikult võib sääst olla suuremgi.

Mehiku sõnul süsteem praegu küll töötab, kuid nad uurivad, kuidas seda efektiivsemaks muuta.

Aga miks vahel tänavalambid ka keset päeva põlevad? Sellisel juhul on tegemist kas hooldusega või otsitakse parajasti riket, selgitas Mehik.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles