SAAREMAAL UPUTAB Meri ajab tormis üle kallaste, vesi tõuseb kriitilise piiri lähedusse

Copy
 • Tuul ja üleujutused on järele andmas
 • Nasval jäi autoga liikleja veelõksu, Loode tammikus auto otsapidi vees

Tormituuled on kergitanud merevee taseme juba sedavõrd kõrgele, et mitmel pool uputab. Ilmateenistuse hoiatuse kohaselt on oodata kuni 30m/s tuuleiile ning veetõus jõuab Saaremaal kriitilise piiri lähedusse hilisõhtuks.

Video ei ole enam kättesaadav. Video ei ole enam kättesaadav.

Tormi teine päev ehk pühapäev, 23. veebruar

Seoses tugeva tuulega on pühapäeval edasi lükatud reisiparvlaev Soela väljumine Triigist kell 09:30. Reis toimub kell 16:00.

Hommikul kella poole üheksa paiku on Saaremaal elektrita üle 2400 majapidamise. Laupäeva hilisõhtul jõudsid katkestused ka Kuressaarde ning praegugi on elektrikatkestuste kaardilt näha, et Kuressaare ümbruses on elektrita ligikaudu 800 klienti. Lõunaks on olukord liikumas paremuse suunas ja elekter tagasi ligikaudu tuhandes majapidamises. Kell 16.25 on elektrita 570 elamist. Õhtuks on veel küünlavalgel 177 kodu.

Pärast südaööd hakkas veetase alanema kõikides üleujutusest ohustatud piirkondades ning alaneb jätkuvalt tänase päeva jooksul. Vee tõusmisest ohustatud piirkondades tungis vesi esimestele tänavatele ning kahjustada said mõned veevangi jäänud autod. Majadesse vesi ei tunginud, küll aga ohustas liiklemist, mistõttu suleti nii Pärnus, Haapsalus kui Saaremaal veest üle ujutatud tänavad. Täna on teed liikluseks taas avatud.

Tugevad tuuled vaibuvad alles tänase päeva jooksul, seega liiklejad peaksid olema endiselt ettevaatlikud ning arvestama teele sattunud takistustega.

Ilmaprognoosi kohaselt ootab täna ees pilves selgimistega ilm. Mitmel pool sajab vihma ja lörtsi. Puhub edela- ja läänetuul 7-12, puhanguti kuni 16, saartel ja rannikul 10-14, puhanguti kuni 20 m/s, õhtul nõrgeneb ja pöördub Lääne-Eestis loodesse. Õhutemperatuur on +2..+6°C.

Tormituuled koguvad hoogu: laupäev, 22. veebruar 

Laupäeva pärastlõunal kella 16.30 seisuga on tuul viinud Saaremaal elektri 2583 majapidamisest. Poole kuue ajal õhtul on elektrita 2161 elamist. Õhtul kell 19.06 on see arv 1719. Merevesi on mitmel pool tõusnud üle kallaste. Kella kaheksa ajal teatab Maanteeamet, et Saaremaal on Nasva Sadama tee (km 0.5) seoses merevee tõusuga liikluseks suletud.

Foto: Saarte Hääl
Foto: Saarte Hääl

Politseibuss on Nasval Baltic Workboatsi juurde viiva tee kinni pannud, sest see on veetaseme tõttu läbimatu. Kella 15 ajal oli üks auto seal juba jäänud veelõksu ning ei pääsenud tehnilise rikke tõttu liikuma.

Saaremaal liigub rannikualadel ringi hulgaliselt tormihuvilisi, kes ilmaolusid jäädvustavad.

Politsei on tee peal takistuseks, et sarnaseid olukordi vältida. Nii Nasval kui ka mujal Saaremaal liigub rannikualadel ringi hulgaliselt tormihuvilisi, kes ilmaolusid jäädvustavad ning võivad sattuda ohtlikku olukorda.

Facebooki lehelt Märgatud:Saaremaal selgub, et õhtul juhtuski õnnetus Loode tammiku lähedal, kus auto sõitis otsapidi vette. Pildilt on näha, et sündmuskohale on appi tulnud ka päästjad.

Foto: Facebook Märgatud: Saaremaal

Elektrikatkestus sulges poode

Kärla pood on pärastlõunase seisuga voolukatkestuse tõttu suletud. Inimesed kogunevad, kes jala, kes rattaga, kes autoga, ning ukse pealt silti lugedes käib poe juures arutelu: «Kinni?!» «Kinni jah! Mis saab siis?»

Foto: Saarte Hääl

Sõmera pood, nagu ka terve küla, on enne kella 16 paiku pimeduses. Üksikud liiguvad veel poe trajekooril enne, kui pood kinni pannakse. Pimedas poes ei jää müüjal üle muud, kui letile pandud münte taskulampi kasutades kokku lugeda.

"Me ei saa siin teha midagi."
SÕMERA POE MÜÜJA

Kauaks seda osturõõmu siiski ei jagu - müüa paneb kell 16 uksed kinni. «Mis ma siin ikka taskulambiga neid münte loen. Praegu on veel kassa lahti, aga kohe paneme kinni. Väikesed poed on muidugi selles mõttes ehk isegi natuke paremas seisus, et saab sularahas ikka miskit ära arveldada, suured poed peavad kohe uksed kinni panema,» rääkis müüja.

Külmkappides olevat kraami riknemise eest miski ei kaitse, ainuke lootus müüjate sõnul on see, et katkestus kaua ei püsi. «Me ei saa siin teha midagi.»

Aste külas paistavad poeakendest tuled. Rõõmsameelne müüja märgib, et nemad on vist ainukesena Saaremaal või sees - vool pole kordagi katkenud ega ära käinud. "Saiapoiss küll ütles hommikul, et Eiklas ja seal kandis pidi ka täitsa pime olema. Aga meil läheb praegu kenasti, rahvast käib küll vähe, aga vähemalt käib," nentis müüjanna.

Roomassaares on jällegi tihe liiklus, parkla on autosid peaaegu täis. Julgemad teevad väljas pilti, teised istuvad autodes ja naudivad tormlevat merd ning üle kaldaääre pekslevaid laineid. Kuressaares, Suure Silla juures põldudel, Mini Rimi taga, ujuvad samal ajal luigepered. Loode tammikus on murdunud hulgaliselt suuri puid ning sõiduteed võivad olla täis sodi ja puuoksi. Nasval on vesi tunginud nii mõnegi maja hoovi ning ohustab ka elamuid.

Elektrilevi teatel võib veetõusu kõrghetk kaasa tuua osades jõe- ja rannikuäärsete piirkondades asuvates majapidamistes voolu väljalülitamise, et vältida võrguseadmete lühist ja tagada inimeste ohutus. Info, millise veetaseme juures millistest jõe- ja mereäärsete piirkondade majapidamistest elekter välja lülitatakse, on näha Elektrilevi kodulehel olevalt üleujutuste kaardilt https://www.elektrilevi.ee/-/doc/8644141/katkestused/tegevused/failid/parnu_yleujutusalad.pdf.

Lülitamisi teeb Elektrilevi siis, kui olukord seda nõuab, kuid kriitiliste piirkondade elanikel on soovituslik igaks juhuks elektrikatkestusteks valmistuda. Veel vooluta majapidamistele taastab Elektrilevi elektrivarustuse kõigi eelduste kohaselt tänase ja homse jooksul.

Laevaliiklus on häiritud

Seoses tugeva tuulega on tühistatud reisiparvlaeva Soela väljumine Triigist kell 19. Pühapäeval on aga seoses tugeva tuulega on tühistatud Soela väljumine Sõrult kell 8.15 ja häireid võib esineda ka väljumisel Triigist kell 9.30.

Esialgse prognoosi kohaselt toimub väljumine kell 16. Väljumine täpsustatakse hommikul kell 8.30.

Parvlaevaliiklus Kuivastu-Virtsu liinil on tugeva tuule tõttu häiritud.

TS Laevad hoiatab, et kaptenid teevad otsuseid vastavalt ilmastikuoludele ja nii, et oleks tagatud reisijate, sõidukite ja laevade ohutus. Parvlaevaliiklus Kuivastu-Virtsu liinil on tugeva tuule tõttu laupäeva pärastlõunase seisuga häiritud ning laevadel võib esineda raskusi sõiduplaanidest kinnipidamisega. 

Foto: Team Saarlased

Vesi tõuseb kriitilise piirini

Riigi ilmateenistuse andmetel on Lääne regioonis tõusmas vesi kriitilisele piirile.

Väinameres lubatakse veetõusu õhtuks 170 cm (kriitiline piir +160 cm), saarte rannikul jääb tõus väiksemaks, kuid maksimum saabub eeldatavalt hilisõhtul või 23. veebruari kesköö paiku, ulatudes Kuressaares orienteeruvalt 110-120 cm keskmisest kõrgemale (kriitiline piir +170 cm).

Õhtuks teatas Päästeamet, et Saaremaa veetase on allapoole kriitilist, kuid ka siin on paljud väikesed teeotsad ja ligipääsud takistatud ning endiselt soovitame vältida sinna liikumist.

Foto: Saarte Hääl

Kuressaares lendas kella 15.07 ajal tuules lahti tulnud reklaamplakat auto esiaknasse, mis mõranes. 

Täna kell 11 kogunes regionaalne staap, et monitoorida Lääne regiooni ohustava üleujutuse arengut, tormist põhjustatud sündmusi ja organiseerida omavalitsuste ning ohustatud alade elanike teavitamist. Üleujutus puudutab eeskätt Pärnu, Haapsalu ja Saaremaa rannikuala. Üleujutuse ohust lähtuvalt on Päästeamet suhelnud kõikide rannikualade kohalike omavalitsustega. Ohust on teavitatud Pärnu ja Vana-Pärnu, Haapsalu ja Kuressaare rannapiirkonna inimesi. Omavalitsused paigaldasid inimeste liikumist piiravad liiklusmärgid ohustatud teede sulgemiseks, et vältida sinna uppuvaid autosid, mis seeläbi takistaksid päästemeeskondade liikumist.

Päästeamet soovitab viia inimestel autod ohustatud aladelt kaugemale ning varuda süüa ja juua. Kindlasti laadida täis telefoniaku ja akupangad ning hoida ilmaprognoosidel silm peal.

Kui elektriühendus ja mobiilside katkevad, tuleks kuulata täistundidel uudiseid patareiga raadiost või autoraadiost. Palutakse vältida ohupiirkonnas liikumist, et ennast mitte ohtu seada.

Eemale tuleks hoida mahalangenud elektriliinidest ning teavitada nendest Elektrilevi numbril 1343. Inimvigastuste või otsest ohtu kujutavate purustuste korral helistage hädaabinumbril 112.

Foto: Saarte Hääl

Kõikjal tormine

Ohtlikud ilmanähtused Eestis facebooki leht kirjutab, et laupäev tuleb tormine kogu Eestis - HIRLAM ja teised ilmamudelid näitavad  tormituult.

Laupäeval on merel edelatuule puhanguid 23-29 m/s ning Saaremaal pole välistatud iiliti isegi 30 m/s. Enamasti sajab vihma ja tihedat lörtsi, sadu on tugev. «See torm tuleb tõenäoliselt eelnevatest tormidest tugevam,» hoiatab leht.

Kuidas end ja teisi üleujutuse eest kaitsta

 • Hangi võimalikult täpne ilmaprognoos ning ole hästi informeeritud veetaseme muutumisest ja sellest, millise veetaseme korral on sinu majapidamine ohus.
 • Võimaluse korral ehita veetõkkeid.
 • Teavita naabreid
 • Ole valmis võimalikeks elektrikatkestusteks, vahetu ohu korral ja kodust lahkudes lülita elekter välja.
 • Sule kanalisatsioonitorude ning kraani äravoolutorude avad puupunnidega. Ühenda lahti kanalisatsiooni juhitud vihmaveetorud.
 • Kontrolli, et kusagil poleks kinni jäetud kodu- või lemmikloomi.
 • Vii kodune vara, sh saastumist põhjustavad kemikaalid võimaliku uputuse piirkonnas maapinnast kõrgemale.
 • Ole valmis evakueerumiseks.
 • Kui vesi tungib hoonesse, tagane teisele korrusele, pööningule või katusele. Võta kaasa hädaolukorraks vajalikud vahendid.
 • Tee ennast või oma majapidamine päästjatele nähtavaks/kuuldavaks ja järgi evakueerimisel antavaid korraldusi.
 • Väljas olles arvesta ohtudega, mida suure veemassi liikumine võib põhjustada inimestele, loomadele, sõidu- ja ujuvvahenditele, lahtistele esemetele jmt.
 • Väldi kõndimist või sõitmist läbi üleujutatud piirkonna.
 • Hoia eemale üleujutatud alajaamadest ning elektriseadmetest ja -kaablitest.
 • Üleujutuse piirkonda naastes ole ettevaatlik elektrilöögiohu ja muude tekkinud seadmete ja vahendite kahjustuste ning saaste tõttu.
Tagasi üles