L, 1.04.2023

VIIRUSE LEVIKUS SELGUS MAJJA ⟩ Saarlased osalevad koroonauuringus

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koroonaviiruse testimine.
Koroonaviiruse testimine. Foto: Dmitri Kotjuh

Tartu ülikooli teadlased alustasid täna kuni kolm kuud kestvat uuringut, millega selgitatakse välja koroonaviiruse levimus Eestis nii viirushaiguse tunnustega kui sümptomiteta inimeste seas. Selleks kutsutakse testima ca 16 000 Eesti elanikku, teiste seas arvestatavat hulka saarlasi, juhuvalimi alusel.

Uuring koosneb kaheksast ühe nädala pikkusest lainest ning igas laines küsitletakse ja testitakse 2000–4000 inimest. Tartuülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi juhataja, peremeditsiini professor Ruth Kalda selgitas Saarte Häälele, et neil on tehtud maakondlikud valimid sõltuvalt koguvalimi suurusest nädalas.

Sõltuvalt sellest, kas kokku uuritakse parasjagu 4000, 3000 või 2000 inimest Eestis, on ka valimi suurus maakonniti erinev. „Ehk et jäävad 150-200 uuritava vahele ühe laine jooksul,“ selgitas Kalda.

"Kokku on neid inimesi, keda uuringu jooksul ära testitakse ikka täitsa suur hulk."

RUTH KALDA

„Kuna meil on laineid planeeritud kokku 8 ja igaks uuringulaineks tehakse uus valim, siis kokku on neid inimesi, keda uuringu jooksul ära testitakse ikka täitsa suur hulk,“ kinnitas peremeditsiini professor.

Uuringu läbiviimiseks saadab sotsiaal- ja turu-uuringute firma AS Emor täna elektrooniliselt uuringu kutse ja küsimustiku esimesele 2000 inimesele, kes on valitud programmis osalema juhuslikkuse alusel rahvastikuregistrist saadud andmete põhjal.

Eakate inimestega, kel ei ole võimalik elektroonilist küsimustikku täita, tehakse telefoniintervjuud. Uuringus osalemine on kõigile kutse saanud inimestele vabatahtlik ja sellest võib igal hetkel loobuda.

Elektroonilisele küsitlusele on võimalik vastata viie päeva jooksul. Küsimustiku täitmise järel helistatakse SYNLABi ja Medicumi ühisest testimise kõnekeskusest uuringus osalejale ja lepitakse kokku, millal ta tuleb autoga avaliku testimise kohta proovi andma. Ninaneeluproovi saab anda läbi avatud autoakna Kuressaares, Tallinnas, Tartus, Narvas, Pärnus, Viljandis, Rakveres, Kohtla-Järvel, Valgas, Haapsalus, Paides, Jõgeval ja Kärdlas.

Uuringus osalemine on kõigile kutse saanud inimestele vabatahtlik ja sellest võib igal hetkel loobuda.

Erivajadusega inimestele või neile, kel pole võimalik autoga testimispunkti tulla, korraldavad erameditsiini ettevõtted koroonaviiruse proovi võtmise kodus. Proovist analüüsib SYNLAB aktiivsele nakkusele viitava koroonaviiruse RNA olemasolu organismis.

„Läbisõidupunktides ja ka kodus proovi võtmiseks on olemas piisav võimekus, et tagada kvaliteetne ja õigeaegne proovi võtmine nii perearstide poolt suunatud kui ka eesliini ettevõtetest ja seireprojektist tulnud inimestelt,“ kinnitas avaliku testimise koordinaator, Medicumi juht Tõnis Allik.

SYNLAB Eesti juhi Rainar Aamisepa sõnul testitakse SYNLABi laboris iga päev keskmiselt 1000–1500 koroonaviiruse proovi, labori võimekus on aga kuni 3000 proovi päevas.

Kõiki uuringus tuvastatud nakatunuid jälgitakse ja küsitletakse iga nädal kuni haiguse lõppemiseni. Kui nakatunul puuduvad haigusnähud, küsitletakse teda kahe nädala jooksul.

Lisaks koroonaviiruse tegeliku levimuse andmetele saab uuringu käigus teada, kuidas muutub nakatunute arv ja osakaal aja jooksul ning milliste teguritega on see seotud.

Samuti selgitatakse küsitluse ja testimise tulemusi kõrvutades välja, millised on põhilised nakkusega seotud taustatunnused ja riskitegurid (näiteks kaasuvad haigused, leibkonna suurus, sotsiaal-majanduslik staatus, kontaktitüübid jt) ning kuidas on need seotud levimusega.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles