Sõrulane kirjutas õunamahlast doktoritöö

Copy
ÕUNAMAHLADOKTOR: Lagle Heinmaa on mitu aastat oma elust pühendanud sellele, 
et uurida kuidas paremat õunamahla saaks.
ÕUNAMAHLADOKTOR: Lagle Heinmaa on mitu aastat oma elust pühendanud sellele, et uurida kuidas paremat õunamahla saaks. Foto: Liisa Maksimov

Lagle Heinmaa (33) sai oma töös kinnituse, et inimese tervisele kahjulikus koguses hallitusseente mürki nimega patuliin võib leida ka väga ilusatest õuntest pressitud mahlas. 

Pärast maastikuarhitekti bakalaureuseõpinguid õunamahla uurimisele pühendunud Saaremaa ühisgümnaasiumi vilistlane Lagle Heinmaa veetis neli aastat rohkelt aega õunte ja õunamahlaga katseid tehes. Augustis maaülikoolis kaitstud doktoritöös “Õunamahla kvaliteeti ja mükotoksiini patuliini teket mõjutavad tegurid” lükkas ta ümber mitu seni levinud arvamust. Näiteks ei tähenda õuna väga ilus väljanägemine ilmtingimata seda, et ta ka seest patuliini-nimelisest seenemürgist puhas on (loe täpsemalt loo lõpust)

Teada sai Heinmaa ka seda, et kehvema väljanägemisega õunad tuleks kiiresti mahlaks pressida, kuna need on hallitusele vastuvõtlikumad. Väiketootjad said tänu Heinmaa doktoritööle aga teada, millise pressiga saab kõige maitsvama või kõige kasulikuma mahla. 

Tagasi üles