Talunik lubab pearaha hullu aiapurustaja tabajale

LOOTUS RAHAL: Anne Kiideri sõnul loodab talu preemiaraha abil kurjategijale jälile jõuda.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Riido ökotalu paneb välja 1000 eurot vaevatasu vihje eest, mis viiks talu karjamaadel korduvalt elektrikarjust lõhkunud isiku tabamiseni. 

Viimase viie aasta jooksul on Riido ökotalu rendimaadel elektrikarjus läbi lõigatud vähemalt sada korda, ülekaalukalt kõige agaramalt toimetab kurikael Muratsis Suur-Tulpe poolsaarel. Pahategija tekitatud kahju ulatub tuhandetesse eurodesse, seda materjali ja kaduma läinud loomade näol. “Meie närvid on viidud viimase piirini,” ütles Riido ökotalu perenaine Anne Kiider.

FOTO: Maanus Masing / Saarte Hääl

Ikka juhtub, et ulukid karjaaedu purustavad, kuid Suur-Tulpel tegutseb ilma igasuguse kahtluseta inimene. Esimene viide kahejalgsele ilmnes umbes viis aastat tagasi, kui sündmuskohal vedeles karjusest väljalõigatud kahekümne sentimeetri pikkune nöörijupp. Metsaloomad lõhuvad aeda teisiti, nad tungivad sellest jõuga läbi nii, et post tuleb maast välja. Kurjategija käitumine viitab asjatundlikkusele ja taotleb kindlat eesmärki. Näiteks lõhkus ta aia loomade magamisplatsi kõrvalt ja meelitas neid välja. 

Teistel karjamaadel pole nii pühendunud sihikindlusega kurja tehtud. Ükskord Nasval jõudsid ökotalu loomad olla karjamaal vähem kui kaks nädalat, kui 300 meetrit elektrikarjuse paela aia küljest lahti keriti. “Lõigati tangidega läbi ja keriti sinnapoole, kus voolu ei ole,” selgitas Kiider. 

Suur-Tulpel pole süüdlasele pealesattumine kerge ülesanne. Inimesed käivad poolsaarel seenel ja marjul, seal jalutavad noorpaarid ja käiakse koertega. Isegi linnarahvas käib seal aega veetmas. Teolt tabamata pole võimalik kellelegi näpuga näidata. 

Talu on aiapurustaja tabamiseks piirkonda periooditi tihedamalt kontrollinud. Selle tulemusena hakkas too nööri läbi lõikama alati pärast seda, kui igahommikune kontrollreid oli lõppenud. Kolm aastat tagasi panid loomapidajad poolsaarele viiva tammi juurde puu külge kaamera ja kohe jäi lõhkumisi vähemaks. Paraku jäi kaamerasilma ette väga väike osa karjatatavast alast. 

Ökotalu karjatab Suur-Tulpe poolsaarel loomi mai lõpust 20. oktoobrini. Võrreldes varasemaga pole sel aastal aeda väga sagedasti läbi lõigatud. Vaatamata pingele, mida vara lõhkumine tekitab, olid loomapidajad kahjutekitajaga peaaegu leppinud ja võtsid seda pooleldi paratamatusena. 

Möödunud nädalal sai aga mõõt täis. Millalgi nädalavahetusel oli karjus jälle katki tehtud ja esmakordselt pani suurem hulk veiseid karjamaalt plehku. Loomad jõudsid mitme kilomeetri kaugusele Praaklisse uute majade juurde. Hea, et tee peale ei sattunud. Kogu teisipäev kulus talurahval loomade püüdmiseks. Ärakaranud lehmi ajas taga viis inimest, neist kaks kulutasid selleks oma puhkepäeva. 

Anne Kiideri sõnul pole nende soov oma häda suure ilma ette tuua, vaid saada vihjeid, mis viiksid kurjategija tabamiseni. “Vihjed lähevad politseile, mitte mulle. Kui me selle inimese kätte saame, siis kasseerime kahjud sisse või see asi läheb kohtusse,” kinnitas ta. 

Tagasi üles
Back