R, 22.09.2023

Pooled Saaremaa +80 eakad on vähemalt ühe kaitsesüsti kätte saanud

Saarte Hääl
Facebook
Comments
Vaktsineerimine.
Vaktsineerimine. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Eilse päeva jooksul tehti Eestis kokku 11 128 vaktsineerimist, mis on seni suurim ühes päevas tehtud vaktsineerimiste arv. 

Kokku on praeguseks vähemalt ühe vaktsiinidoosiga end kaitsnud üle 122 000 inimese, neist 50 691 on saanud mõlemad vaktsiinidoosid.

Üle 80-aastastest inimestest on praeguseks vähemalt ühe doosiga vaktsineeritud 31% üle Eesti ja mitmetes maakondades ka juba palju enam.

Kõige kõrgem on üle 80-aastaste inimeste hõlmatus vähemalt ühe vaktsiinidoosiga Hiiumaal 53,1%, Saaremaal 51,3%, Läänemaal 51,3%, Raplamaal 48,3%, Pärnumaal 42,7%, Viljandimaal 39,4%, Jõgevamaal 39,1%, Tartumaal 32,7%. 

Edward Laane: immuunsus tekib kolme nädalaga

"Inimestele, kes on saanud esimese vaktsiinidoosi, ütlen ma, et see ei tähenda, et täna ja homme oleks nad juba immuunsed ja kõik mured möödas.

Need, kes on saanud kätte oma esimese vaktsiinidoosi, peavad olema ettevaatlikud kolm nädalat. Selleks ajaks on antikehad tekkinud.

Haiglates on ka räägitud, et vaktsiin ei ole ju kunagi 100 protsenti kindel. Ei saa loota, et vaktsineeritul on kaljukindel garantii, et ta sellesse haigusesse üldse ei jää. Aga ülisuur tõenäosus on, et ei jää.

Peame mõtlema, et kui ikkagi märkimisväärne hulk inimestest on immuunsed tänu vaktsiinile või on haiguse läbi põdenud, siis ühel hetkel viiruse levik peatub.

Haigla ravijuht Edward Laane 

Sotsiaalministeeriumi kutsel kogunesid eile hilisõhtul immuniseerimise valdkonna eksperdid, et arutada edasisi soovitusi AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kasutamiseks perioodil, kui Euroopa Ravimiamet hindab vaktsiini võimalikku seost tromboosiga.

Euroopa Ravimiamet andis eile õhtul teada, et AstraZeneca vaktsiini ohuhinnang ei ole praegu muutunud, vaktsineerimisest saadav kasu COVID-19 ennetamisel on suurem kui võimalikud riskid ja vaktsiini kasutamist võib jätkata.

Euroopa ja Eesti ravimiametite hinnangutele ning ekspertide soovitustele tuginedes jätkub Eestis vaktsineerimine AstraZeneca COVID-19 vaktsiiniga.

„Ekspertide arvamusele tuginedes jätkame Eestis senise vaktsineerimise plaaniga kasutades teiste vaktsiinide kõrval ka AstraZeneca COVID-19 vastast vaktsiini,“ ütles riikliku immunoprofülaktika ekspertkomisjoni juht Maris Jesse.

„Kuni Euroopa Ravimiamet kogub täiendavat infot ja kujundab lõpliku seisukoha järgime ajutise ettevaatusabinõuna Ravimiameti soovitust lükata AstraZeneca vaktsiiniga vaktsineerimist edasi nendel inimestel, kellel on tromboosi risk. Soovitus ei puuduta teisi COVID-19 vaktsiine.“ 

AstraZeneca COVID-19 vaktsiini kasutamisel tromboosiriski hindamiseks koostati juhised, mis edastatakse lähitundidel kõigile vaktsineerijatele. Inimesed, kellel on küsimusi enda vaktsineerimisega seoses peaksid konsulteerima vaktsineerijaga. Kõigist kõrvaltoimetest saab teada anda Ravimiameti veebilehe vormi kaudu.

COVID-19 vaktsineerimise eesmärgid on kaitsta riskirühmi, kelle nakatumisel võib COVID-19 haigus kulgeda raskemalt, ennetada ja vähendada COVID-19 põhjustatud haigus- ning surmajuhtumeid, vähendada koormust tervishoiusüsteemile ja majandusele ning kindlustada ühiskonnaelu normaalset toimimist.

Facebook
Comments

Märksõnad

Tagasi üles