L, 1.04.2023

Kevad paneb hulkuvad koerad pahandust tegema

Ain Lember
, Toimetaja
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Koer. Foto on illustreeriv.
Koer. Foto on illustreeriv. Foto: unsplash.com

Kevade saabumisest annab märku seegi, et Saaremaa valla järelevalveteenistus saab tihedamini kaebusi hulkuvate koerte kohta.

Saaremaa valla järelevalve peaspetsialist Martina Kommel ütles, et maakohades tekitavad probleeme n-ö vabapidamisel koerad, linnas aga omanikuga koos lahtiselt liikuvad koerad. Rihma otsast lahti päästetud koeri võetakse muuhulgas kaasa ka terviserajale, kus liigub palju rahvast.

Valla järelevalveteenistusse jõuavad tavaliselt sedasorti kaebused, et koer on olnud inimeste vastu agressiivne või tekitanud varalist kahju. Üldjuhul piirdub looma rünnak inimese ehmumise ja pahameelega, harvem lõhkiste pükstega. Esineb siiski ka tõsisemaid juhtumeid, kus kannatanu peab pöörduma traumapunkti. Maapiirkonnas ründavad hulkuvad koerad kevadel sageli metsloomade poegi, eriti kitsetallesid, mis paratamatult lõppeb kurvalt.

Kommeli sõnul teeb valla järelevalveteenistus hulkuvate koerte ohjeldamiseks koostööd piirkonnapolitseinikega. Tulemus sõltub ennekõike loomaomanikust. “Õnneks on rohkem näiteid, kus inimesed tegelevad probleemiga ning koer enam vabalt hulkuma ei pääse,” rääkis Kommel.

Muidugi leidub ka vastupidiseid näiteid, kus järelevalveteenistus kulutab probleemi lahendamiseks mitmeid nädalaid või koguni kuid. Esimese asjana selgitatakse loomaomanikule koerte ja kasside pidamise eeskirja ning tehakse suuline ettekirjutus. Kui olukord ei lahene, peab omanik tasuma sunniraha. Rünnak toob koerapidajale väärteomenetluse ning sellisel juhul tuleb tal arvestada küllaltki kopsaka rahatrahviga.

Mõistagi pole hulkuvad lemmikloomad järelevalveteenistuse ainus kohustus. Teenistus tegeleb kokku kahekümne eriseaduse järelevalvega, mille raames tehakse aastas umbes 100–150 ettekirjutust. 50–70 juhul tuleb süüdlasel tasuda sunniraha.

Enamiku ettekirjutusi teeb vald ehitustegevuse või jäätmekäitluse alaste rikkumiste kohta. Aastas algatab Saaremaa vald 10–15 väärteomenetlust, millest suur osa puudutab ebaseaduslikku ehitustegevust. Trahvid jäävad keskeltläbi 150–300 trahviühiku piiresse.

Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Märksõnad
Tagasi üles