Teadlased kutsuvad samblikke pildistama

Samblik puukoorel. FOTO: Peeter Langovits

Eestimaa looduse fond ja Tartu ülikool koos kutsuvad sel suvel inimesi metsades ja raiesmikel puude peal kasvavaid sambalikke pildistama.

Kampaania eestvedaja Silvia Lotman ütles, et sambliku pildistamiseks võiks metsas või raiesmikul silma järgi hinnates välja valida suurima puu. Puu juures tuleb nutitelefonis avada samblikud.ee leht ning sisse lülitada asukoha määramine ja andmeside.

Vajutades nuppu “Tee vaatlus” näidake ära oma asukoht ja tehke puu tüve pealt samblikest pilt, mille saab sealsamas kohe üles laadida.

Sambliketeadlane Piret Lõhmus rääkis, et Saaremaal ja maakonna teistel saartel on samblikke uuritud eri aegadel üsna palju. Samblikerikkaid elupaiku leidub saartel ka rändrahnudel, lubjakivisel rannikul, loopealsetel, puisniitudel, puithoonetel jne.

Juba 1860ndatel kasvas Abruka saare salumetsas jalaka-kauss-samblik. See Eestis haruldane ja kaitsealune pisisamblik on saarel alles tänini ja igati sobiv Abruka vapiliigiks.

Metsade samblikekoosluste teaduslikke uuringuid on Saaremaal tehtud siiski väga vähe, täielikult puuduvad andmed raiesmike kohta. Õnneks elab Saaremaal häid samblike tundjaid ning olulist teadmist lisavad vääriselupaikade inventuurid.

Tagasi üles
Back