N, 26.01.2023

Maasi ajakapsel avab kivihaaval oma saladusi

Galerii
Mehis Tulk
, toimetaja
Maasi ajakapsel avab kivihaaval oma saladusi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
UNIKAALNE: Garel Püüa (vasakul) näitab teravnurkset kivist eendi ehk oriljooni, mis kaitses Tõnu Sepa selja taha jääva torni laskeavasid suurtükkide tule eest.
UNIKAALNE: Garel Püüa (vasakul) näitab teravnurkset kivist eendi ehk oriljooni, mis kaitses Tõnu Sepa selja taha jääva torni laskeavasid suurtükkide tule eest. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Augustis Maasi ordulinnusel jätkunud uurimistööd tõid eelmisel nädalal päevavalgele ringmüüri nurgatorni, mille ehituslik lahendus on unikaalne kogu endise Vana-Liivimaa aladel.

Arheoloogid Tõnu Sepp ja Garel Püüa avasid läinud reedel Maasilinna merepoolsel küljel ringmüüri ja põhjapoolse nurgatorni liitekoha. Pinnase eemaldamisel leiti kaks kinnimüüritud laskeava ja teravnurkne eenduv müüriladu, mis kaitses suurtükke otsese tule eest ja mida kaitseehitiste terminoloogias nimetatakse oriljooniks.

Põhjatorn on ehitatud vastu ringmüüri, oriljoon on rajatud laskeavadega samal ajal. Laskeavad võimaldasid tulistada piki müüri ja suurtükitulega tormijooksu tagasi lüüa.

Märksõnad
Tagasi üles