R, 27.01.2023

Saaremaa sai maailmas ainulaadse muuseumieksponaadi

Vaata galeriid!
Raul Vinni
, ajakirjanik
Saaremaa sai maailmas ainulaadse muuseumieksponaadi
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Lõmala ja Kaugatoma vaheline riigitee nr 21108 on tähistatud ja säilitatud Eesti 20. sajandi keskpaigale iseloomuliku kruusateena.
Lõmala ja Kaugatoma vaheline riigitee nr 21108 on tähistatud ja säilitatud Eesti 20. sajandi keskpaigale iseloomuliku kruusateena. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Lääne-Saaremaal Lõmala–Kaugatoma vahel eile avatud üheteistkümne kilomeetri pikkuse päranditeega keerati uus lehekülg Eesti liiklus- ja maanteeajaloos.

Lõmala ja Üüdibe bussipeatustest algab 50 km/h piirkiirusega rännak ajas 70 aastat tagasi. Seda ilmestavad sajad teeääri tähistavad betoonpostid ja kollase-mustaga liiklusmärgid, millest mõni on tänases mõistes naljakas. Piiritsooni aegu tuletavad meelde keelumärgid, mis hoiatavad mere äärde mineku eest. Piimapukid ja lumeväravad. Rääkimata ilusatest sildadest ja truupidest.

"See on tee, kus saab kulgeda," ütles maanteemuuseumi direktor Kadri Valner 68 kurviga päranditee kohta. Muuseum koos transpordiametiga olid autorid teele, mis nende endi sõnul on kindlasti ainulaadne Eestis ja Euroopas, kui mitte kogu maailmas. Transpordiameti Lääne teehoiu osakonna juhataja Hannes Vaidla sõnul on Lõmala–Kaugatoma tee vaieldamatult üks ilusamaid Eestis.

Märksõnad
Tagasi üles