Uuendatakse püsiasustusega väikesaarte nimistut

Copy
Vilsandi
Vilsandi Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Valitsus kinnitas eile uuenduse, mille kohaselt on 1. veebruarist väiksesaarte nimistus 15 püsiasustusega saart: Abruka, Aegna, Heinlaid, Kesselaid, Kihnu, Kräsuli, Kõinastu, Manõja (Manija), Naissaar, Piirissaar, Prangli, Ruhnu, Vilsandi, Vormsi ja Väike-Pakri.

Riigihalduse ministri Jaak Aabi sõnul kuuluvad püsiasustusega väikesaarte nimistusse alla 100 km² suurused saared, kus elas eelneval aastal rahvastikuregistri andmetel minimaalselt kuue kuu jooksul püsivalt kokku vähemalt viis inimest. "Elu väikesaartel eristub suuresti oma tingimustelt ning on positiivne, et meil on inimesi, keda saareline eluviis kõnetab," ütles minister.

Püsiasustusega väikesaarte nimekiri vaadatakse korraliselt üle igal aastal. "Väikesaarte rahvastik on pidevas muutumises – Osmussaarel elas 2021. aastal alla viie elaniku, mistõttu järgmisest aastast saart nimistust enam ei leia, ent selle aasta 1. jaanuari seisuga on number tõusnud näiteks Mohnil ja Viirelaiul, kus elab viis või rohkem inimest," rääkis Aab.

Riik toetab väikesaarte nimistusse kuuluvaid saari, soodustades püsiasustuse säilitamist ning esmatähtsate avalike teenuste kättesaadavust. Selleks eraldati näiteks 2021. aastal väikesaarte elu edendamiseks vastavatele kohalikele omavalitsustele kokku 705 143 eurot. Summat täpsustatakse iga-aastaselt vastavalt elanike arvule ja riikliku tasandusfondi jaotuskorrale.

Rahvastikuregistri andmetel oli Eesti väikesaarte elanike arv (sealhulgas nimistusse mittekuuluvate väikesaarte elanikud) 1. jaanuari 2022. aasta seisuga kokku 1874.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles