KINGI ENDALE KINDLUSTUNNE Vaata, kes on kutsutud emakakaelavähi sõeluuringule

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Copy
Emakakaelavähki haigestumise varaseks avastamiseks tuleb naistel osaleda sõeluuringul.
Emakakaelavähki haigestumise varaseks avastamiseks tuleb naistel osaleda sõeluuringul. Foto: Sille Annuk

Algab emakakaelavähi ennetamise kampaania, millega Eesti Vähiliit ja Eesti Haigekassa juhivad naiste ja avalikkuse tähelepanu emakakaelavähi ennetamise ning varase avastamise tähtsusele.

Eelmisel aastal toimus emakakaelavähi sõeluuringus oluline muudatus, uuringutele on oodatud kõik, ka ravikindlustamata naised, kes kuuluvad 2022. aasta sihtrühma. Eestis on emakakaelavähi haigestumuse ja suremuse näitajad mitmete Euroopa riikidega võrreldes väga kõrged ning emakakaelavähi esinemisesagedus aina kasvab. 2019.a haigestus Eestis 161 naist emakakaelavähki (tervisestatistika- ja uuringute andmebaas).

Emakakaelavähi esinemine on sagenenud nooremate naiste hulgas – seda võib esineda juba 30. aastastel naistel. Haigestumise kõrgpunkt on 40.−64. eluaastal. Emakakaela vähieelne seisund võib kesta 10−15 aastat, kuid on ka kiiresti arenevaid vorme.

Õigeaegselt avastatuna on see haigus kergesti diagnoositav ja ravitav. Emakakaelavähki haigestumust ja suremust on võimalik vähendada vähieelsete seisundite õigeaegse sõeluuringul avastamise ja raviga ning emakakaelavähi peamiseks riskiteguriks peetava sugulisel teel leviva papilloomiviiruse (HPV) vastase vaktsineerimisega.

2022. aastal kutsutakse emakakaelavähi sõeluuringule ravikindlustatud ja ravikindlustamata naised sünniaastaga 1957, 1962, 1967, 1972, 1977, 1982, 1987, 1992.

Tagasi üles