Kui napid kolm nädalat tagasi Virtsus oli kevad veel lapsekingades, siis nüüd Gotlandil, Rootsi parimate tuuleolude kantsis, on kevad tuurid tugevalt üles võtnud. Murulappe katab Visby keskaegsete müüride vahelises linnasüdames lainetav sinikellukestemeri ning lumeräbalaid ei leia siin enam kuskil. Tuulikuid leiab saarelt aga igal aastaajal. Kuidas suudab Gotland nii paljude tuuleparkidega sõbralikult koos elada? Või... on nad ikka sõbralikud?
22 000 elanikuga linnas on ainsad, keda varasel õhtutunnil lennukilt tulles kohtab, kaks kitsastel vanalinna nukumajalike hoonetega palistatud munakivitänavatel taksole noogutades teed andvat härrasmeest ning taksojuht muidugi, ka tema. Kerge Jamaica aktsendiga keskealine roolikeeraja rõõmustab, kui kuuleb, et oleme Eestist.
“Eesti! Alles eelmisel nädalal külastas meid teie minister, kaitseminister! Tere tulemast, naabrid!” kuulutab ta.
Milline soe vastuvõtt. Meenub tõesti, et nädal tagasi võis sotsiaalmeedias näha kaitseminister Kalle Laaneti postitust siitsamast Gotlandilt, mõnisada meetrit meie hotellist eemal asuvast Slite sadamast.
“Panime koos suursaadik Margus Kolga ja Riina Noodaperaga, kes on Eesti aukonsul Rootsis, pärja Slite sadamas paikneva paadipõgenike mälestusmärgi juurde. See on koht, kuhu saab minna mälestama neid põgenikke, kes 1944. aasta sügisöödel Gotlandile jõudsid,” postitas Laanet.
Meenub ka esimene mõte, kui postitust lugesin: “Oo, Gotland! Ja Riina, temaga kohtume ju samuti.”
Riina Noodapera ootab meid juba järgmisel hommikul saare lõunatipus. Kui võrrelda Gotlandit Saaremaaga, siis põhimõtteliselt saame Riinaga kokku Gotlandi Sõrve sääres. Isegi sõit sinna on peaaegu samasugune kui sõit Sõrve – päikseline ja kodune.
Riina seisab kohaliku maamärgina tuntud, Visbyst 67 km kaugusel asuva Näsi küla kiriku ees, et sealt koos Näsuddeni tuulikute vahele sukelduda. Näsuddeni poolsaarel, kus esimesi katsetusi tuulikutega tehti juba 1970. aastatel, kõrgub praegu 100 nn teise generatsiooni tuulikut. Varem, enne võimsamate vastu väljavahetamist, oli neid seal mitusada, teab konsul.