T, 7.02.2023

Saaremaa muuseum kutsub huvilisi viikingikonverentsile

Mehis Tulk
, toimetaja
Saaremaa muuseum kutsub huvilisi viikingikonverentsile
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Salme suurema viikingilaeva mudel Saaremaa muuseumi viikinginäitusel.
Salme suurema viikingilaeva mudel Saaremaa muuseumi viikinginäitusel. Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Registreerimine konverentsile "Viikingid enne viikingeid" käib täie hooga ja Saaremaa muuseumi töötajad loodavad, et mai teine nädalavahetus kujuneb meeldejäävaks nii esinejatele kui ka kuulajatele-vaatajatele.

6.–7. mail Kuressaares Thule kojas peetaval konverentsil võetakse kokku rohkem kui kümme aastat kestnud Salme laevaleidude uurimistöö. Aastail 2008 ja 2010 Salmel väljakaevatud kahe eelviikingi-aegse laeva jäänused koos luustike ja muinasesemetega on ainulaadsed mitte üksnes Eesti kontekstis, vaid pälvinud suurt tähelepanu nii Euroopas kui ka laiemalt maailmas. Võib öelda, et need leiud on suisa ümber kirjutanud viikingiaegset ajalugu.

Samas ei ole konverents mõeldud üksnes erialateadlastele. "Meie sõnum ettekandjatele oli, et põhipubliku moodustavad ikkagi asjahuvilised, kes igapäevaselt teaduse ja arheoloogiaga ei tegele, mistõttu peaks ettekanded olema ka selliselt sihitud," ütles muuseumi juhatuse liige Rita Valge. Ta lisas, et kõik ingliskeelsed ettekanded tõlgitakse sünkroonselt eesti keelde.

Valge sõnul pääseb konverentsile ka n-ö ukse pealt, kuid korraldajate jaoks on oluliselt lihtsam, kui huvilised end eelnevalt siiski registreerivad. See lihtsustab kohvipauside ja muu konverentsiga seotud materjali ettevalmistamist. "Seetõttu ootame kõiki julgelt registreerima," ütles ta. Kel tõesti pole aga mingil põhjusel võimalik kohapeal osaleda, saab alternatiivina lunastada pääsme veebiülekannetele.

Kokku peaks konverentsil üles astuma 13 teadlast 13 ettekandega, üritust modereerib Ragnar Saage. Üks peaesinejatest, Salme kaevamistega kõige tihedamalt seotud arheoloogiadoktor Jüri Peets teeb mõlemal päeval ühe ettekande. Lisaks esitleb ta konverentsi teisel päeval Salme leiumaterjali äsja valminud kataloogi.

Kahepäevase akadeemilise arutelu juhatab 5. mai ennelõunal sisse koostöös Marika Mägi ja SA Osilianaga korraldatav ringreis mööda Saaremaa viikingiaja leiupaiku, õhtul kõlab aga Laurentiuse kirikus vägev viikingikontsert "Mehed ja meri", kus koos rahvusmeeskooriga astub üles Ain Anger. Konverentsi järel, 8. mail saavad huvilised eelregistreerimise korral osaleda ringsõidul mööda Sõrvemaad.

"Viikingid enne viikingeid"

Konverentsi esinejad: Neil Price – Uppsala ülikool; Alar Rosentau – Tartu ülikool; Ashot Margaryan – Kopenhaageni ülikool; Charlotte Hedenstierna-Jonson – Uppsala ülikool; John Ljungkvist – Uppsala ülikool; Jüri Peets – Tallinna ülikool; Liina Maldre – Tallinna ülikool; Marge Konsa – Tartu ülikool; Marika Mägi – SA Osiliana, Tallinna ülikool; Mauri Kiudsoo – Tallinna ülikool; Raili Allmäe – Tallinna ülikool; Reet Maldre – Tallinna ülikool; Tim Sutherland –Yorki ülikool, Ragnar Saage – Tartu ülikool

▪ Konverentsi töökeel on inglise keel, sünkroontõlge eesti keelde.

▪ Rohkem infot konverentsi tausta ja sisu kohta: konverents.saaremaamuuseum.ee/et

Ühe päeva pilet maksab 15, kahe päeva pilet 25 eurot. Piletihinnas sisalduvad ka kohvipauside joogid ja suupisted. Ligipääs kahe päeva veebiülekannetele maksab 10 eurot. Ülekanded on hiljem ka järelvaadatavad.

Märksõnad
Tagasi üles