:format(webp)/nginx/o/2022/04/28/14514434t1h793f.jpg)
Tahula taimeaias taimekasvatuse pisiku saanud Anni Mikko ostis noortaluniku toetusega kasvuhoone, et jätkata pere poolt sissetallatud rajal.
Anni sõnul hakkas ta oma aiandusettevõtte loomise peale mõtlema möödunud kümnendi keskel ning läks seejärel Olustverre taimekasvatust õppima. Eelmisel kevadel asutas ta osaühingu Sirgunud Saaremaal ja sügisel määras PRIA ettevõttele 40 000 euro suuruse noortaluniku toetuse.
Toetusega püstitas Anni kasvuhoone. See seisab vaid mõnikümmend meetrit eemal tema vanavanemate aastatepikuse tööga loodud taimeaiast.
/nginx/o/2022/04/28/14514433t1h3745.jpg)
/nginx/o/2022/04/28/14514432t1h5b72.jpg)
Sel kevadel uus kasvuhoone taimi müüma veel ei hakka. Elekter ja vesi vajavad kõigepealt sissetoomist, enne ei saagi kasvuhoonet kasutama hakata. Uues kasvuhoones hakkavad kasvama köögiviljataimed – tomatid, kurgid, kõrvitsad, kapsad, kaalikad.
Nõuab püsivust
Järjest enam ostavad inimesed maitsetaimi ja nende valik on Tahulas päris mitmekesine. Väga populaarseks on saarlaste hulgas muutunud lavendel, seda nii ilu-, maitse- kui ka ravimtaimena.
Anni sõnul nõuab taimekasvatus püsivust ja täpsust. Kui ikka külmakraadid öösel taimedele kallale kipuvad, virgub õige aednik ka kõige magusamast unest ja läheb paneb taimedele katte peale.
Taimekasvatusega tegelemine seab mõneks ajaks sisse piiratud ajakasutuse ja liikumise. Õnneks ei kata taimekasvatusperiood kogu kalendriaastat. Kibekiire aeg kestab veebruarist jaanipäevani. “Mai ja juuni on 24/7 valmisolek,” osutab Anni.
Tahula koduaiand pole kunagi pakkunud konkurentsi kohalikele köögiviljakasvatajatele, vaid on jäänud rangelt oma liistude – taimede ettekasvatuse juurde. “Mulle meeldib rohkem kasvatada taimi kui vilju,” selgitab Anni. Hea on inimestele müüa kasvujõulisi taimi, sügisene rikkalik saak ja kiidusõnad saagikate taimede kohta innustavad.
Tahulas koduaiandis, kus Anni alles hakkab oma kohta sisse võtma, jätkub siiani tegevust ka vanaema Siirile, kes talu taimekasvatusele aluse pani. Kui Anni tegeleb põhiliselt maitsetaimede ja köögiviljataimedega, siis Siiri pärusmaa on lilled ja maasikataimed.
“Tahaks sortimenti suurendada, aga ruumi on vähevõitu,” räägib Anni, seepärast oligi uue kasvuhoone ehitamine väga vajalik. Maailmas kasvab nii palju imelisi taimi, mille kasvatamisest tahaks aimu saada ja katsetada.
Senisest suuremas valikus kavatseb Tahula taimeaed mulda panna haljastuses hinnatud kõrrelisi, mis kaunistavad aeda igal aastaajal.
Reeglina valivad Tahula aednikud taimi selle järgi, et nad meie kliimas vastu peaksid ega paljuneks metsikult.
Aga valikus on ka ainult suviseks kasvatuseks mõeldud kõrrelisi, need sobivad kas lillekastidesse või amplitesse. Kõrreliste maailm on põnev ja kirju.
Koduaias kasvanud tomat on ikka palju-palju maitsvam kui välismaist päritolu kraam, mida poest saab.
Tomatisortidest müüvad Tahulas kõige paremini ‘Valve’, ‘Malle’, ‘Tolstoi’ ja ‘Moneymaker’. Alt ei ole Tahula aiand läinud ühegi sordiga, sest inimesed tahavad ikka uusi asju proovida. Osa sorte on siiski aretatud rohkem nagu silmailu jaoks, maitse jätab võib-olla vahel veidi soovida, möönab Anni.
Tema kasvatatud tomatitaimed kannavad väga erinevat värvi vilju – rohelisi, kollaseid, oranže, pruune, on isegi täiesti musti vilju pakkuv sort.
Koroonaaeg tõi käivet
Pole eriti palju neid, keda koroonapiirangud rõõmsaks oleks teinud. Taimekauplejatele mõjus suletuse periood soodsalt, sest see soosis taimekasvatusega tegelemist. Inimesed hakkasid väga palju taimi ostma.
Eelmise aasta müügihitt oli sidrunaloisia, see sai kiiresti otsa. Anni sõnul on sidrunaloisial hästi tugev sidrunilõhn. See lõhn püsib ka siis, kui taim ära kuivab ja annab teele väga hea maitse.
“Tahan oma aiandis pakkuda kõige laiemat valikut ja et kõike oleks piisavalt saada,” sõnab Anni. Eelmisel suvel lõppesid Kuressaares kõik kurgitaimed otsa, aga Tahulas käis müük edasi. Ka kõrvitsa- ja kapsataimi jagub kevadel pikemalt.
Anni räägib, et viimased kaks aastat pole ta laatadel taimi müümas käinud. Inimesed tulevad ise Tahulasse ja ostavad siit. “Köögiviljataimedele on selline edasi-tagasitransport väga stressirohke,” sõnab Anni.
Õhtul enne laadaleminekut tuleb taimed kastidesse valmis panna. Hommikul võivad laadamüüjat oodata müügileti taga miinuskraadid, tuul või vihm.