:format(webp)/nginx/o/2022/08/08/14747418t1hbf4b.jpg)
SA Saaremaa Muuseum ja Arens Ehitustööd OÜ sõlmisid eile lepingu ehitustöödeks, mille tulemuseks on oluliselt paremini ligipääsetav, restaureeritud ruumide ja uuenenud sisuga lossi alumine korrus.
Ehituslepinguni jõudmine ei tulnud kergelt. Hange toimus juba jaanuaris, kuid sellele järgnes pikk vaidlus hanke tulemused vaidlustanud Tesman Ehitusega, mis kestis pea viis kuud ja läks välja kuni riigikohtuni.
“Ootamine on alati väga keeruline. Tahaksid alustada, aga see aina venib ja venib. Ajaraam oli kitsas ja ka maailmas toimuv sellele tuge juurde ei andnud,” rääkis SA Saaremaa Muuseum juhatuse liige Rita Valge.
Ta lisas, et peagi algavate ehitustöödega peaks ehitaja toime tulema ajaliselt ja muuseum rahaliselt. Hankevaidluste tõttu sai muuseum projekti lõpetamiseks neli kuud pikendust ehk 2023. aasta lõpuni, läbirääkimisi on veel vaja pidada riigi ja vallaga, et kokku leppida, kuidas katta tööde mõningane kallinemine, mis jääb alla 100 000 euro.
Arens Ehitustööd OÜ juhatuse liige Olari Aavik nentis, et ehitustehniliselt on lossi näol tegu spetsiifilise objektiga. “Õnneks on tellijal olemas väga pädev projektijuht Tõnu Sepp ja koostöös saame selle asjaga edukalt hakkama,” lausus ta.
Arensi värvides plagud lehvivad lossi küljes juba mõnda aega, nimelt tegeleb firma praegu piiskopilinnuse vahitorni katuse remondiga. Tööd lossis sees algavad praeguste plaanide järgi aga septembris.
See tähendab, et veel augustis tasub ära käia viikinginäitusel ja üle vaadata muuseumi looduseosakond. Viikinginäitus alustab varsti rändamist mööda Eesti- ja välismaad, looduse ekspositsioon pakitakse aga kokku ja jääb ootama aega, mil ehitatakse välja lossi pööningukorrus, kuhu ta juba uuel kujul välja pannakse.
Lossi sissekäigu ja esimese korruse remont-restaureerimistöid toetab riik piirkondade konkurentsivõime tugevdamise (PKT) toetusmeetmest 1,5 miljoni euroga. Koos omafinantseeringuga ulatub projekti maksumus 1,875 miljoni euroni.
Remonditava konvendihoone ehitusalune pindala on 1702,7 ruutmeetrit. Projekti eesmärk on hoone hädavajalik remontimine ja tehnosüsteemide kaasajastamine viisil, mis ei lõhu hoone ajaloolist miljööd ega spetsiifilisi ehitus-ajaloolisi väärtusi. Projekti käigus lisandub lossile ka uus kaasaegne kujundus, mille loomiseks ei ole võimalik kasutada tavapäraseid masstöö lahendusi, vaid mis eeldab käsitöönduslikku lähenemist.
Kuressaare lossi on küll korduvalt remonditud ja 20. sajandil kaks korda põhjalikult restaureeritud, kuid nende töödega kaasnenud uurimistööd on olnud lünklikud ja kohati on see informatsioon ka ajas kaotsi läinud. Seetõttu toimuvad paralleelselt ehitustöödega lossis ka arheoloogilised ja ehitus-ajaloolised uuringud, mis dikteerivad ehitusprotsessi ajakava. Vajadusel tuleb ehitusprotsess mingis ruumis peatada, kui uurijad seda nõuavad.