:format(webp)/nginx/o/2022/11/15/14963297t1h43a0.jpg)
Eile võis Kuressaares ringi liikudes märgata Tallinna tn 10 maja juures huvitavat vaatepilti – futuristliku väljanägemisega seadeldisest ümbritsetud noor mees kõndis aeglaselt ümber hoone ja jäädvustas midagi.
Saaremaa vallavalitsuse ehitus- ja planeeringuosakonna juhataja Rein Kallase sõnul on vallavalitsus sõlminud osaühinguga EMP A&I lepingu Tallinna 10 hoone rekonstrueerimisprojekti koostamiseks. Nende tellimisel tehti töid hoone mõõdistusjooniste tarvis.
Huvitav seadeldis oli NavVis-skänner, mis loob hoonest mõõdistatud 3D-mudeli nii seest kui ka väljast, mida projekteerijad saavad hiljem rekonstrueerimistööde planeerimisel kasutada.
Tulemuseks on sisuliselt panoraamfotod, mille sarnaseid on vahest igaüks näinud ka Google Streeview’s.
Laseriga tehnoloogia suudab kergelt tuvastada hoone mõõtmed ja ümberkaudsete objektide kaugused.
Mõõdistuse ebatäpsuste võimalus on viidud miinimumini
"Iga projekteerimistöö algab lähteandmete kogumisega ja olemasoleva olukorra fikseerimisega," ütleb OÜ EMP A&I juhatuse liige Tarvo Trei.
Et aga lähteandmed oleks täpsed, siis tuleb hoone ja seda ümbritsev territoorium üles mõõdistada.
Vajadus kvaliteetse ruumilise alusmaterjali on aina kasvavas trendis ning eriti oluline on täpne mõõdistus just Tallinna tn 10 sarnaste projektide puhul, kus tuleb ümber hakata kujundama olemasolevat hoonet, mille kohta puudub täpne ja adekvaatne alusmaterjal (hoone plaanid, lõiked ja vaated).
Trei lisab, et tavapäraselt on inimesed harjunud tänavatel või maanteedel nägema pilti, kus geodeet käib tokiga ringi ning kolmjalal seisev seade on kusagil tema läheduses.
Selline mõõdistamine on üsna ajamahukas tegevus, eriti suuremat täpsust ja mõõtepunktide tihedust eeldava mõõdistuse korral.
Seetõttu oli Tarvo Trei hinnangul objekti puhul parem kasutada traditsioonilise „mõõdulindi“ mõõdistamise asemel just kontaktivaba laserskaneerimise tehnoloogiat.
Sellega mõõdistatakse sadu tuhandeid mõõtepunkte sekundis ja mõõdistuse ebatäpsuste võimalus on viidud miinimumini. Selleks kaasasid nad koostööpartneri Geodeesia24 OÜ.
Tallinna 10 hoone mõõdistuse tegemiseks on valitud kahe erineva tehnoloogia kombineeritud kasutus – statsionaarne laserskanner Leica RTC 360 ja liikuv skanner NavVis VLX, mis võimaldab mõõdistada üles kõik pinnad mõne millimeetri täpsusega ning erinevalt „mõõdulindi“ mõõdistusest, on antud juhul võimalik tuvastada kõik pindade kõverused, lainetused jne.
"Jah, kindlasti on NavVis dünaamiline skanner oma välimuselt üsna futuristlik ja meile praegu veel harjumatu, kuid tegemist on tubli töövahendiga, mis oluliselt vähendab just hoonete mõõdistamise puhul mõõdistaja rutiinset töömahtu ja parandab tulemuse kvaliteeti," lisab Trei.
Laserskaneerimise esmane tulemus on mõõtepunktide kogum ehk nn. „punktipilv“. Punktipilv järeltöödeldakse hiljem vastava tarkvaraga objekti 3D mudeliks ja/või 2D joonisteks, mis omakorda on vajalikuks sisendiks objekti projekteerijale.