JÄRELVAATAMINE Mõttetalgud: Kas Kuressaarde on vaja uut kontserdimaja? (1)

Siim Metsmaa
, Saarte Hääl
Copy

Täna pärastlõunal on kultuurihuvilistel võimalik osaleda Kuressaares Thule kojas mõttetalgutel, kus teemaks Kuressaare uue kontserdimaja idee. Kas Kuressaarde on vaja ehitada uus kontserdimaja? Mida üldse tähendab ehitamine? Kõik mõtlevad kohe maja peale, aga et ehitamise ideest laiemalt aru saada, tuleb uks avada ja majast hoopis välja minna, ütles kontserdimaja projektijuht Maria Hansar.

Kell 14 algaval arutelul teeb kirjanik Andrus Laansalu kõigepealt mõned sissevaated Saaremaa ehitamisviisidesse läbi ajaloo. Lisaks talle saavad nelja tunni jooksul koosmõtlemise ergutamiseks sõna mitmed erinevates valdkondades hingega tegutsevad inimesed. "Kõiki neid inimesi ühendab arusaamine globaalsetest muutustest ja vajadus mõista, et saar, kultuur, haridus, ettevõtlus ja inimesed on osa meie planeedi ökosüsteemist," märkis Hansar.

Muusik ja muhulane, Viimsi valla kultuuriosakonna juhataja Villu Veski kõneleb sellest, mis või kes toob majja publiku. Maailmakodanikust püsisaarlane, raamatu "Minu Kuressaare" autor Mele Pesti räägib oma kogemusest ning uurimuspõhiselt sellest, mis on tark, paindlik, asukohast sõltumatu töö. Kodanikuaktivist ja keskkonnakaitsja Eva Truuverk küsib, millise maja me saja aasta pärast tänasesse päeva tagasi vaadates oleksime tahtnud Saaremaale ehitada.

Lümandast pärit kohaliku elu edendaja Jaanika Tiitson kõneleb Saaremaa valla arengukavast, Saaremaa abivallavanem Liis Lepik tutvustab aga Lääne-Eesti saarestiku UNESCO biosfäärikaitseala elluäratamise plaane. TalTechi roheprorektor Helen Sooväli Sepping aitab leida vastust küsimusele, mis on ülikooli roll regionaalarengus, ja Kuressaare kolledži arendusjuht, visionäär Villu Vatsfeld joonistab teekaardi teadmuslinnakust Saarte Instituudini ja sealt edasi.

"Kui me esitame küsimusi, millele on võimalik vastata, siis oleme tehnilise teadmise valdkonnas – vastame ära ja muudame olukorda. Aga kui me uurime laiema ulatusega probleeme, millele lihtsaid vastuseid pole, oleme hoopis teistsuguses režiimis," tõdes Hansar.

Päeva teises pooles panevad pead kokku ettevõtjad ja poliitikud, kelle vestlust juhib kogu selle päeva idee ellukutsuja Meelis Kubits. "Meie eesmärk on joonistada välja problemaatika, mis seondub otseselt plaanitava kontserdimajaga ja laiemalt ka sellega, millest peaks alustama ja kuidas peaks tegutsema," ütles Maria Hansar.

Thule koja saali mahub huvilisi 170. Neil, kes kohale tulla ei saa, on võimalus Saarte Hääle veebiülekande kaudu kaasa mõelda.

Mehis Tulk

Tagasi üles