Saaremaalt võrsunud maailmakuulsa meresõitja, admiral Bellingshauseni mälestusmärgi rajamine on Ukrainas kestva sõja kontekstis saanud tagasilöögi.
Neljapäevasel Saaremaa vallavolikogu istungil teatas vallavanem Mikk Tuisk vallavolinik Mart Maastiku järelepärimisele vastates, et seoses Saaremaal sündinud Fabian Gottlieb von Bellingshausenile Kuressaarde plaanitava mälestusmärgiga on nendega ühendust võtnud Eesti jõustruktuurid.
"Eelkõige kapo, kes toob välja, et tegemist on täielikult Vene sõjaväelasega," ei salanud vallavanem kaitsepolitseinikega peetud vestluste sisu Saaremaa vallavolinike ja avalikkuse eest.
Monument agressorile?
Vallavanem arutles: "Kas tänases situatsioonis on see kõige mõistlikum panna sihukest monumenti püsti? Ehk et meie kogukond on andnud aktsepti selle monumendi püstipanekuks enne sõda."
Vallavanem jätkas: "Täna tahetakse panna [monument] agressorile, kes kolis Saaremaalt ära 10-aastaselt, elas ja teenis kogu elu Vene sõjaväes, piltlikult öeldes. Talle tahetakse panna monument."
Tuisk ütles, et vallavalitsusele on väga "tungivalt antud mõista," et teema võiks sellest vaatest ühiskonnas läbi arutada ja mõelda või panna kasvõi pausi peale.
Miljon rubla Venemaalt
Tuisu sõnul ei kahtle ta, et tegemist on väärika inimesega, Saaremaalt pärit väga tuntud meresõitjaga, kes tegi suuri tegusid, aga täna tahab ta juhtida tähelepanu, et monumendi rajamiseks on oma raha pakkunud Vene geograafia selts, kelle auesimees on härra Vladimir Putin isiklikult.
"Selle monumendi rajamiseks on pakkunud miljon rubla ka Vene suursaatkond. Ehk et need kaks fakti räägivad enda eest täielikult. Tal on väga suur potentsiaal propagandaobjektina Venemaal," märkis vallavanem.
"Kas tänasel hetkel, kus sama seltskond, kes tahab seda toetada, pommitab südamerahuga ukrainlastest tsiviilisikuid, kas me tahame sihukesele mehele, selle riigi aukodanikule panna Saaremaale monumenti?"
Mikk Tuisk kinnitas, et valla vaates vajab meresõitja mälestusmärk korralikku ja väga hea lahendust, mistap on plaan tellida ideekonkurss.
"Milline võiks välja näha ideekonkursi lõpptulemus, selgub selle aasta lõpuks, me saame anda selle ideekonkursi võidutulemused üle juba detailplaneeringu koostajale ja sealt edasi saab siis ka ehk see kuju endale väärika lahenduse," rääkis vallavanem.
Mälestusmärki plaaniti Kuressaare Raiekivi säärele panna juba aastaid tagasi, kuid siis osutus lahendus liiga kalliks.
2022. aasta novembris võitis uue ideekavandi konkursi Margus Kadariku töö "Teekond" ja skulptuur pidi avatama tänavusteks Kuressaare merepäevadeks.
Puuduv planeering
Juulis kirjutas Saarte Hääl, et Saaremaa merekultuuri seltsi plaan seisab endiselt detailplaneeringu puudumise taga.
"Oleme sõdinud juba kümme aastat – endise linnavalitsuse ja praeguse Saaremaa vallavalitsusega, aga siiani ei midagi," ütles siis seltsi liige Astrid Sepp. "Mälestusmärk ise on valmis – vaja ainult paika panna, aga detailplaneeringuta seda teha ei saa. Ometi valmis rulapark Uustulndi kuju juures pargi servas ilma detailplaneeringuta!"
Admiral Bellingshauseni nime kannab ka Eesti mootorpurjekas, mis viis Eesti lipu Antarktikasse ja tiirutab nüüd saarlaste osalusel Põhja-Jäämeres.