HEATEGU VÕIB TAPPA Loomapidajad on hädas õunasokutajatega

Copy
Veised. Foto on illustratiivse tähendusega.
Veised. Foto on illustratiivse tähendusega. Foto: Urmas Luik

Tänavune hea õuna-aasta muudab inimesed lahkeks ka oma saaki loomadega jagama. Sageli sokutatakse õunakoorem aga võõrasse loomade aeda, põhjustades sellega loomale piinarikka lõpu.

Nagu mitmele poole mujalegi, on ka loomapidaja Anne Kiideri kahele karjamaale juba noorloomadele õunu viidud. Loomapidaja sõnul pole seda õnneks veel väga arutus koguses tehtud, aga siiski.

"Te ei tea, kas omanik ise juba söödab õunu. Kui loomad ei ole harjunud võõra söödaga, ei ole neil vatsas niisugust mikrofloorat, mis suudaks suure koguse puuviljadega toime tulla," selgitab Kiider sotsiaalmeedias tehtud postituses, paludes inimestel võõraid loomi mitte toita. 

Loom saab Kiideri sõnul heal juhul seedehäired, halvemal juhul sureb puhituse tagajärjel. "Puhituse korral tekib väga palju gaase ja surm on piinarikas," teab Kiider, kelle pullid aastate eest peaaegu sama teed oleksid läinud, kuna naaber viis kümnele pullile 16 kotti õunte pressimise jäätmed.

"Ega ma kohe aru ei saanud, mis juhtus kui pullid nädal aega sööma ei tulnud ja uimased olid, aga õnneks keegi hukka ei saanud, sest naabrinaine oli meiega kokkuleppel neile iga päev kaks ämbritäit õunu andnud ja vajalik mikrofloora oli olemas," sõnas Kiider. 

Peale õunte on Kiider leidnud karjamaalt veel hallitanud saiakesi, idudega kartuleid ja rohelisi kartuleid. "Need ei ole loomade sööt!" rõhutab ta ning lisab, et kel on soov võõraid loomi sööta, siis seda tohib teha ainult omanikuga kokkuleppel.

Kiider julgustab inimesi tooma farmi juurde oma ülejäägid, et neid ise anda kellele vaja ja kui palju tohib.

"Meie talu on küll puuvilju ja väikeseid kartuleid nõus vastu võtma. Lisaks saab lastele näidata loomi," lisas Kiider.

Tagasi üles