KÜLAVAHELOOD Kuidas meri elada aitab

Copy
RANNAMEHED Kirjanik Ülo Tuulik,Abrukalt, ajakirjanik Veljo Kuivjõgi Salmelt ja teemapäeva korraldaja Hillar Lipp Nasvalt jälgimas ekraanil toimuvat.
RANNAMEHED Kirjanik Ülo Tuulik,Abrukalt, ajakirjanik Veljo Kuivjõgi Salmelt ja teemapäeva korraldaja Hillar Lipp Nasvalt jälgimas ekraanil toimuvat. Foto: Aare Laine

Aastakümneid kutselise kalurina tegutsenud ettevõtja Hillar Lipp Nasvalt kutsus huvilisi 13. oktoobril Nasva rahvamajja, et meenutada filmide ja slaidide vahendusel kalurite töid-tegemisi, sadamate rajamist ja rekonstrueerimist. Arutelul osales kirjanik Ülo Tuulik, kes on kalameestest ja kalapüügist palju kirjutanud.

1983. aasta 1. jaanuariks jõudis teleekraanile Ülo Tuuliku stsenaariumi järgi tehtud film "Meretöö". Autor räägib filmis Nasva kaluritest, kalapüügitraditsioonidestr ja Nasva kalurikülast.

Seekordsel kohtumisel meenutas Ülo Tuulik filmi tegemist, märkides, et filmis pole ühtegi lauset, mis ülistaks nõukogude võimu. Tol ajal oli ju kombeks öelda, et just tänu nõukogude võimule on ühes või teises valdkonnas saavutatud kõrgeid tootmisnäitajaid.

Rohkearvulise publiku ette astudes oli kirjanikuhärral rohkesti varuks lugusid elust enesest. Saate kuulajadki saavad teada, kuidas umbkeelne venelasest parteitegelane Abruka kaluritele kolhoosikorra "eeliseid" selgitas ja mida kõigest sellest elupõline kalur arvas, võttes esineja jutu kokku kahe sõnaga, laku v....u. Ropu lühilause tõlkis vestluse vahendaja propagandistile meelepäraseks, öeldes, et kalur arvas - mõtleme veel.

Ülol huvitavaid teemasid jagus, kasvõi mongolite külaskäik Saaremaale, kus kaugetele külalistele sugugi ei meeldinud varahommikune kalastusretk merele koos Nasva kaluritega või Abruka hirvejaht. Kõrgetel ametipostidel olevad "jahimehed" astusid vahel sisse ka Tuulikute kodumajja. Mida üka võimukandja ütles pere kassile, sedagi saavad kuulajad teada. .

Teemapäeva korraldaja Hillar Lipp on oma raamatus "Meri aitab elada" toonitanud, et kaluriamet ei ole kunagi kerge olnud. Kalurit iseloomustavad visadus, vähenõudlikkus ja ühtekuuluvustunne. Need omadused on kujunenud sajanditepikkuses koosluses tujuka merega.

llmestamaks seda, kuidas meri elada aitab, näitas Hillar Lipp kuulajatele-vaatajatele mitmekülgset slaidiprogrammi.

Rannakülas sündinud ja kasvanud Margus Muld annab teada oma sidemetest merega ja räägib filmi tegemisest.

Saatejuht Aare Laine küsitleb ka mitut huvilist, sealhulgas kalurite abikaasasid, kes 42 aastat tagasi tehtud filmi vaadates tundsid kõiki kalamehi ja paiku kodukülast.

Tagasi üles