Oma Saare, tänase Saarte Hääle esimene number ilmus 2006. aasta 8. detsembril. Kadi raadio eetris rääkis täna sünnipäevajuttu Saarte Hääle tegevdirektor Kaie Rõõm-Laanet.
PALJU ÕNNE! ⟩ Saarlaste ajaleht Saarte Hääl sai täisealiseks
Kui vanaks Saarte Hääl sai?
Saarte Hääl sai 18-aastaseks, täisealiseks. Puberteet peaks nüüd möödas olema ja stabiilsus saavutatud.
Kas 18 aastat on ajalehe jaoks noor või vana?
Kui mõelda inimese elule, siis on see noor, aga ajalehe puhul on 18 aastat suur saavutus. Oleme olnud meediaturul konkurentsis ja võitluses, alustanud beebina, õppinud ja kasvanud. Tänaseks oleme sõltumatu, erakapitalil põhinev regionaalne ajaleht – selliseid on Eestis vähe.
Kui võrdleksid esimest Saarte Hääle numbrit ja näiteks äsjast 7. detsembri numbrit, kas esimeses oli midagi paremat?
Esimese numbri ettevalmistamiseks oli rohkem aega ja iga lugu sai põhjalikult lihvitud. Praegu, päevalehe rutiinis, sellist luksust enam ei ole. Esimene number oli eriline, aga teise numbri tegemine tõi juba paanika, sest meeskond ei olnud valmis selleks, et esimesele järgneb kohe teine.
Kui palju on Saarte Hääl sinu nägu?
Ma arvan, et killuke on ikka. Paljud rubriigid, mis 18 aastat tagasi paika pandi, on alles, kuigi mitte samas mahus.
Sirvides 10 aasta taguseid numbreid, tundub, et mõned teemad on ajatud. Kas nõustud?
Täiesti nõus. Paljud asjad korduvad ja meenutavad praegust aega. Vanu lehti lugedes on tunne, nagu loeks eilset väljaannet.
Kui suur on Saarte Hääle mõju kohalike probleemide lahendamisel?
Mõju võiks kindlasti suurem olla, aga kohaliku ajalehe roll on oluline. Meie lugejad pöörduvad tihti meie poole abi saamiseks, sest ajalehest saab vahel kiiremini abi kui vallavalitsusest.
Kaheksa aastaga on lehe ilmumine palju muutunud. Millised on suurimad väljakutsed?
Alguses ilmus leht kuus korda nädalas, nüüd kolm korda. Kulud on kasvanud – trükikulud, paber, kojukanne. Varane hommikune kojukanne ei toimi enam, mis on mõjutanud paberväljaande tellijaid. Ajalehe tegemine on kallis lõbu.
Paberlehe tegemine on kallis. Kas veebiväljaande populaarsus muudab paberväljaande tuleviku ebakindlaks?
Kindlasti on veebiväljaanne praegu üks oluline osa ajalehest – 24/7 töötav paralleelkanal, kus on videod, fotogaleriid ja lood. Noor põlvkond eelistab veebi, kuid paberlehe lugejate hulk on siiski stabiilne, sest paljud eelistavad endiselt lugeda paberajalehte, mida saab käes hoida.
Kas paberleht kaob millalgi täielikult?
Ma arvan, et paberleht jääb mingis mahus alles veel pikaks ajaks. Võib-olla muutub see igapäevasest nädalalõpu väljaandeks, kuid paberlehel on endiselt oma koht – seal on pikemad lood, on võimalus mõni artikkel või foto välja lõigata ja talletada mälestusena.
Olen varem pakkunud välja idee, et võiksid kirjutada lehes regulaarselt oma arvamusrubriiki. Miks sa seda ei tee?
Minu arvamus kajastub juba osaliselt kolleegide kirjutistes, sest hommikustel koosolekutel arutame teemasid põhjalikult. Aga kes teab, minevikus olen palju kirjutanud ja võib-olla teen seda ka tulevikus.
Mida sooviksid Saarte Häälele edaspidiseks?
Uudishimu, järjekindlust, optimismi ja tahet märgata ümberringi toimuvat. Julgust reageerida sündmustele ja protsessidele ning kolleegidele sära ja põlemist. Oluline on mitte langeda rutiini ja hoida maailmavaadet avatuna.
Palju õnne sulle, toimetuse kollektiivile ja kõigile lugejatele!
Aitäh! Kui lugejaid poleks, poleks ka ajalehte. Kõik on veel ees!