Saada vihje

Täna antakse kätte Saare maakonna ja Saaremaa valla tunnustused

Copy
Tiiu Aro
Tiiu Aro Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Saare maakonna vapimärgi ja teenetemärgi pälvib tänavu Tiiu Aro, maakonna teenetemärgiga tunnustab Saaremaa vald aga Margus Lindmäed, Liia Rauna, Siiri Rannamad ja Tõnu Veldret. Saaremaa aasta inimene 2024 on Anti Toplaan ja aasta tegu Väinatammi elektriliini demonteerimine. 

Tiiu Aro pälvib vapimärgi panuse eest Saaremaa arengusse kui Saaremaa vallavolikogu esimese esimees ja meditsiinivaldkonna arendaja.

"Kõige rohkem meeldiks mulle olla lihtsalt arst, aga kui elu on viinud administratiivsele tööle, siis nii on läinud," ütles Tiiu Aro Saarte Häälele.

Aro sõnul oli aeg Saaremaa valla esimeses volikogus keeruline. "Paljudele oli niisugune töö uus ja minule veel eriti," tunnistas ta.

Oma töös on Aro kõige olulisemaks pidanud koostööd. "Üksi ei tee ju keegi midagi," põhjendas endine sotsiaalminister, terviseameti peadirektor ja riigikogu liige. "Koostöö on mul saarlastega tõesti hea olnud – miks ma muidu oma kodusaarele tagasi tulin."

Margus Lindmäe saab teenetemärgi pikaajalise panuse eest Saaremaa päästeteenistuse arendamisse ja edasiviimisse saarlaste turvalisuse tagajana.

"Olen küll edev inimene, aga minu hinge toidavad hoopis teised asjad kui aumärgid – tegevused, mida saan teha õhinaga, ning inimesed, kellega on hea inimsuhteid luua ja neid hoida," ütles Margus Lindmäe.

Päästevaldkonnas tegutseb Lindmäe 35. aastat, oma vaba aja pühendab ta aga Venemaaga sõdiva Ukraina toetamiseks.

Teenetemärk – mitte ainult saaja oma

Lümanda põhikooli direktorit Liia Rauna tunnustab vald eduka ja ettevõtliku kooli pikaajalise juhtimise eest. "Muidugi on mul hea meel, et märgatakse ja tunnustatakse, aga tegelikult peaks see teenetemärk kuuluma mitte mulle, vaid meie kollektiivile," sõnas Liia Raun. "Tänu mu kolleegidele läheb meie koolil hästi."

Raun töötab Lümanda põhikoolis 1978. aastast eesti keele ja kirjanduse õpetajana. Koolijuht sai temast 2011. aastal. "Arvan, et olen teinud õige valiku," ütles Raun. "Algusaastad koolis olid küll rasked, aga praegu ma üldse ei kahetse."

Saaremaa vähiühingu juhatuse liige Siiri Rannama saab teenetemärgi südamega tehtud töö eest maakonna elanike terviseedendamise korraldamisel.

Siiri Rannama sõnul ei osanud ta niisugust tunnustust oodata. "Pean end läbi ja lõhki saarlaseks – siin on mu juured, siin on mu pere ja siin sirguvad mu lapsed," rääkis Rannama. Tema sõnul on erakordselt soe tunne, kui märkajaks ja tunnustajaks on kodumaakond.

"Ehkki maakonna teenetemärk omistati mulle kui Saaremaa vähiühingu eestvedajale, tunnen ma, et see on kogu meie ühingu töö ja inimeste märkamine," lausus Rannama. "Teenetemärgi omistamine kinnitab, et teeme Saaremaa vähiühingus midagi, mida on väga vaja, ja et tehtust on olnud abi."

Rannama sõnul motiveerib tunnustus ühingut saarlaste tervise heaks veelgi rohkem panustama ja annab jõudu edasi pingutada. "Kindel on, et üksi ei tee me keegi midagi. Me toetume oma perele, sõpradele, töökaaslastele – oma inimestele.

Meelisvaldkond – sõjaajalugu

Tõnu Veldret tunnustatakse maakonna teenetemärgiga muinsuskaitseliikumise vabatahtliku eestvedamise, sõjaajaloo uurimise ja Kaitseliidus abikaplanina panustatud töö eest. Veldre on Saaremaa muinsuskaitse seltsi juht, osalenud arheoloogilistel väljakaevamistel, uurinud ja tutvustanud Eesti sõjaajalugu.

"Ühele valesaarlasele on see, kui teda peetakse Saare maakonna teenetemärgi vääriliseks, ikka väga suur tunnustus," lausus Tõnu Veldre.

Veldre on rajanud Sõrves ajalootoa ja muuseumi ning tema eestvedamisel rajati Sääre tippu n-ö Lopsi mälestussalu, et meenutada Sõrves sõdades ja merel kadunuks jäänud inimesi. Saaremaa vabadusvõitlejate ühingus koordineerib ta Vabadussõja kangelaste toimkonda ning on korraldanud Vabadusristi kavaleride mälestusüritusi. Samuti uurib Veldre aktiivselt metsavendluse ajalugu ja tema eestvedamisel on rajatud mälestusmärke metsavendadele.

Aastaid Kaitseliitu kuulunud, on Tõnu Veldre viimased kaks aastat seal tegutsenud kaplani abina. "See eeldab hoopis teistsugust lähenemist kui, relv käes, vaenlasele vastu minna," märkis Veldre. "Põhiline on ikka sõna jõud."

"Aasta inimese tiitel on mulle suur au, aga ennekõike ka vastutus, kui pidada silmas Saaremaa ajaloolist võimalust olla üle mitme sajandi taas Saare-Lääne piiskopkonna keskus," ütles Saaremaa aasta inimene 2024 Anti Toplaan.

Tema sõnul on see oluline ennekõike Saaremaale ja Kuressaare linnale, mille identiteet on kujunenud tänu piiskopilinnuse ja selle ümber tekkinud asumile, millele hertsog Magnus omistas aastal 1563 linnaõigused.

"Nii on Kuressaare mitte ainult kaunis Lääne Eesti kuurortlinn, vaid ka tänapäeval Lääne-Eesti üks olulisi vaimse ja kirikuelu keskusi, millel on väärikas ajalugu ja teguderohke tulevik," leiab Toplaan.

Saaremaa aasta teo tegija on AS Elering, kes demonteeris väinatammi elektriliini.

Tunnustusüritus toimub 20. veebruaril kell 17 Kuressaare raekojas.

Saaremaa vallavolikogu esimees Jaanus Tamkivi: „Saaremaa on alati olnud koht, kus inimesed on oma visaduse ja talendi, visioonide ja tööga silma paistnud. Meil on siin tugev kogukond, kus igaühe panus on oluline ja igal tegemisel on oma koht. Tõstame esile need, kes on oma tegemistes olnud väljapäistvad ja kelle töö on mõjutanud mitte ainult neid, kes neid ümbritsevad, vaid kogu Saaremaad ja Saare maakonda.“

Saaremaa vallavanem Mikk Tuisk: „On rõõm näha, et tunnustuse saajad esindavad mitmekesiseid eluvaldkondi ning nende pikaajaline pühendumus on pälvinud väärilist tähelepanu. Tunnustatud inimesed ja nende tegemised on andnud väärtusliku panuse kodusaare arengusse, mõjutades positiivselt paljude saarlaste elu.“

Tunnustused antakse üle 20. veebruaril kell 17 Kuressaare raekojas.

Tagasi üles