Saada vihje

Nooruse kooli hoolekogu ja toetava hariduse keskus kutsuvad huvilisi veebiseminarile

Copy
Kuressaare Nooruse kool.
Kuressaare Nooruse kool. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Kuressaare Nooruse kooli hoolekogu ja Saaremaa toetava hariduse keskus korraldavad 18. veebruaril vaimse tervise veebiseminari, millest on lisaks Nooruse kooli õpilaste vanematele osa võtma oodatud teisedki huvilised.

Seekordse seminari teema on "Iseseisvad lapsed. Lapse iseseisev õppimine ja iseseisvus suhetes".

Nooruse kooli hariduslike erivajadustega laste õppe koordinaator Valeria Luigesoo võtab luubi alla iseseisva õppimise kujundamise – kuidas laps saab õpilaseks, kes juhib oma õppimist ise.

"Kui täiskasvanu käib tööl, siis lapse töö on koolis käimine ja õppimine," selgitas Valeria Luigesoo. "Tihti on lapsel aga keeruline oma õppimist ise juhtida, kuna ta tahaks toetuda oma vanemale."

Luigesoo tõdes, et sageli saavad lastele koolist antud kodutööd tehtud alles siis, kui ema või isa neid teha käsib.

"Ideaalses maailmas on meil aga lapsed, kes tahavad ise õppida ja vastutavad ise oma õppimise eest," rääkis Luigesoo. "Kodus mõtleb laps ise, milline tema järgmine koolipäev välja näeb, mis tal on vaja selleks ära teha ja kaasa võtta."

Luigesoo hinnangul on lapse oskus oma aega planeerida väga tähtis – näiteks selleks, et laps suudaks arvestada: kui tal on kahe nädala pärast kontrolltöö, siis mida see endast kujutab ning mida ja millal ta selle jaoks tegema peab.

"Vanemad väga tahavad lapsi aidata, aga kuna enamik neist ei ole seda ülikoolis õppinud, vajavad nad oma laste õppima õpetamiseks lihtsaid nippe," lisas Luigesoo.

"Siin pole küsimus mitte selles, nagu oleksid lapsevanemad rumalad ega oskaks oma last õppima õpetada, vaid meil on raske kooli kiire ja hüppelise arenguga sammu pidada," leidis Nooruse kooli hoolekogu esimees Gerly Koitla. "Vanematena saame aga ise väga palju ära teha. Valeria Luigesoo annab selleks väga head tööriistad."

Saaremaa toetava hariduse keskuse pereterapeut Monika Sarapuu räägib seminaril lapse iseseisvusest suhetes sõprade, õpetajate ja teiste temaga seotud täiskasvanutega. Juttu tuleb iseseisvuse piiridest lapse erinevates arenguastmetes ning iseotsustamise õigusega kaasneva vastutusega toimetulekust.

"On tähtis, et kui lapsel tekivad konfliktid – mida inimestel ikka elus ette tuleb –, suudaks ta ise probleemid lahendada," kommenteeris Sarapuu teemat Valeria Luigesoo. "Alati ta täiskasvanut kõrvale ei vaja."

Gerly Koitla sõnul on Nooruse kooli lapsevanemad välja pakkunud palju teemasid ja probleemkohti, mida veebiseminaridel käsitleda.

"Kõigepealt räägime tähtsamatest valupunktidest," ütles Koitla. Tema hinnangul osutus esimene veebiseminar "Lapse ja lapsevanema koosveedetud aja tähtsus" vajalikuks: veebiseminari järelevaatajaid oli 300, mis Koitla hinnangul on esimese katsetuse kohta viisakas tulemus.

Sügisest kavandab hoolekogu juba järgmist veebiseminari.

Seekordsele, 18. veebruaril kell 18–19 Teamsi veebikeskkonnas ülekantavale seminarile saab eelregistreeruda siin.

Ülejäänud huvilised saavad seminari otseülekandes jälgida Saarte Hääle veebilehelt. Samuti on võimalik seminari järelvaadata.

Tagasi üles