Saada vihje

Rahvusringhääling vahendab aastapäeva pidulikke meeleolusid

Copy
Eesti Vabariigi aastapäev
Eesti Vabariigi aastapäev Foto: Margus Ansu

24. veebruari sündmustest saab läbi päeva otsepildis osa nii ETV, ETV2, ETV+ kui ka ERR-i veebikanalite vahendusel. ERRi kanalite eriprogrammi mahub rohkelt muusikat, meeldejäävaid kohtumisi ning kodumaise mängufilmi „Elu ja armastus“ tele-esilinastus.

ERR-i kanalid vahendavad läbi 24. veebruari aastapäeva tähthetki, hommikusest lipuheiskamisest õhtuse kontserdini.

ETV on sel päeval otsepildis kohal kõikidel olulistel sündmustel – lipuheiskamisele järgneb kell 9 pärgade asetamine Vabadussõja võidusamba jalamile, kell 10.15 oikumeeniline jumalateenistus Tallinna Piiskoplikus Toomkirikus ning paraadi ülekanne kell 11.50.

Veel enne otselülitust Estoniasse toob ETV kell 15.45 vaatajateni riiklike teenetemärkide üleandmise. Koos ETV-ga vahendab aastapäeva sündmuseid telepildis ka ETV+, pidulikule päevale saab veebis kaasa elada ERR.ee portaali ja Jupiteri vahendusel.

Aastapäev kulmineerub vastuvõtuga Estonias, kuhu ETV suundub kell 17.30. Läbi pika õhtu jõuavad vaatajateni intervjuud külalistega, president Alar Karise kõne ning aastapäeva kontsert, mille lavastaja on Elmo Nüganen ja muusikaline juht Tõnu Kaljuste. Presidendi aastapäeva kõnest ja sellele järgnevast kontserdist saab osa ka ETV2, ETV+, Vikerraadio, Klassikaraadio ja Raadio 4 vahendusel. 24. veebruari otseülekandeid ETVs vahendavad päeva esimeses pooles Taavi Eilat ja Andres Kuusk, Estonia meeleolusid ja kohtumisi Anu Välba ja Marko Reikop.

ETV2s saab viipekeelse tõlke 24. veebruaril nii lipu heiskamine, presidendi kõne kui ka aastapäeva kontsert, samuti peaminister Kristen Michali kõne 23. veebruaril. Aastapäeva alustab ETV2 24. veebruaril Eesti Vabariigi hümniga, mida viipekeeles esitab EPIK segakoor.

Otseülekannetele lisaks pakuvad ERR-i telekanalid 24. veebruaril valikut uutest filmidest. Nii jõuab pidupäeva lõpetuseks kell 22 ETV ekraanile „Elu ja armastus“, A. H. Tammsaare samanimelisel romaanil põhinev kodumaine mängufilm Karolin Jürise ja Mait Malmsteniga peaosades.

ETV päevases kavas tele-esietendub kell 13.10 lavastus „Orzel. Laidoneri ööd“, mis heidab pilgu Eesti Vabariigi Sõjavägede ülemjuhataja Johan Laidoneri ja tema poolatarist abikaasa Maria elutuppa septembris 1939. Lavastuse autor on Loone Ots, näitlevad Peeter Tammearu ja Liina Tennosaar.

ETV2 õhtune kava on pühendatud Ukrainale. Kell 20.20 jõuab vaatajate ette dokumentaalfilm „Mille Sina võtaksid?“, portreekildudest ja intervjuudest koondportree inimestest sõjakeerises Ukrainast. Õhtu jätkub dokfilmiga „Berliin. Lootuse vaksal“, mis viib Berliini keskvaksalisse, kuhu paljud Ukraina põgenikud rongiga saabusid. Sellele järgneb kell 21.30 dokfilm „Vastupanuteade“ Harkivi ooperi- ja balletiteatrist ning kultuurielust sõjatingimustes.

Ukraina toetuse märgina liituvad Eesti Rahvusringhäälingu raadiokanalid Läti ja Leedu rahvusringhäälingutega ning 24. veebruari keskpäeval kõlab kolme riigi rohkem kui 50 raadiojaamas Ukraina hümn.

ERR-i raadiokanalites kõlab aastapäeva puhul rohkelt kodumaist muusikat. Nii Vikerraadio kui ka Raadio 2 eeter on sel päeval ainult eesti muusika päralt. Vikerraadio muusikasaates „Heli nälg“ on Andres Ojal 24. veebruaril kell 12.05 külas president Alar Karis, kes räägib oma muusikalistest eelistustest ja mõjutustest. Kell 14.05 vestleb Piret Kooli „Jutusaates“ riikliku elutööpreemia laureaadi, koori- ja orkestrijuhi Tõnu Kaljustega.

Klassikaraadio saade „Muusikatuba“ on kell 11 pühendatud eesti heliloojate loomingule Heino Ellerist Tõnu Kõrvitasni, Arvo Pärdist Jaak Johansonini. „Ooperiõhtu“ toob kuulajateni omakorda suurejoonelise galakontserdi "Vikerlastest sündinud ooper", mis jutustab eesti ooperi lugu läbi 90 aasta. Hilisõhtuses „Fantaasias“ valivad eesti muusikat kirjanik Jan Kaus ja muusik Lauri Leis.

Meeldejäävaid kohtumisi ja vestlusi pakub Vikerraadio ka eelolevasse nädalavahetusse. Laupäeval kell 12.05 võõrustab Kaja Kärner saates „Kajalood“ Sirje Karist, kellega tuleb juttu laste õigustest ja vaimsest tervisest, aga ka presidendi abikaasa enda lapsepõlvest ja kooliajast.

Sellele järgnevas Piret Kriivani autorisaates „Eesti lugu“ vestlevad Tartu Ülikooli arheoloog Ain Mäesalu, Toronto ülikooli emeriitprofessor Jüri Kivimäe ja Tallinna Linnaarhiivi peaspetsialist Triin Kröönström sellest, mida eestlane on oma mitme tuhande aasta pikkuse loo jooksul oma elust mõelda võinud ja kuidas maailma näinud. Laupäev jätkub Vikerraadios saatega „Loetud ja kirjutatud“, kus Maarja Vaino külaliseks on kirjanik ja diplomaat Jaak Jõerüüt.

Tagasi üles