Saada vihje

Saaremaa geenidoonorid saavad osaleda uudses uuringus

Copy
Margus Viigimaa
Margus Viigimaa Foto: Sander Ilvest

Eesti Geenivaramu saadab alates tänasest valitud geenidoonoritele kutseid osaleda ulatuslikus südametervise uuringus. Saaremaalt kutsutakse uuringusse 140 geenidoonorit.

Uuringu eesmärk on välja selgitada, kas südamehaigusi saab tõhusamalt ennetada geeniriski põhjal määratud raviga.

"Geeniandmete uuringutest on selgunud, et lisaks tuntud riskifaktoritele nagu kõrge vererõhk, kõrgenenud kolesteroolitase, suitsetamine ja ülekaal mõjutab südamehaiguste riski olulisel määral ka pärilikkus," ütles Põhja-Eesti regionaalhaigla kardioloog professor Margus Viigimaa.

Tema sõnul on Eesti geeniandmete kasutamisel personaalmeditsiinis maailmas üks juhtriike.

"Uuringu eesmärk on parandada Eesti inimeste südametervist. Lisaks muudame sellega ohutumaks ka ravimite kasutamist, sest arstid saavad valida konkreetsele inimesele sobiva ravi," lausus Viigimaa.

Tänaseks on kõigil Eesti geenidoonoritel määratud südamehaiguste geneetiline risk. Tänu sellele on teadlastel esimest korda maailmas võimalus uurida, kas geeniriskil põhinev kolesterooli langetav ravi on südamehaiguste ennetamisel piisavalt efektiivne, et võtta see kasutusele igapäevases tervishoiupraktikas. Eesti Geenivaramu andmetest on teada, et suure geneetilise riskiga inimestel esineb südamehaigusi sagedamini ja need võivad avalduda varem kui väikese geeniriskiga inimestel.

Uuring toimub Tartu ülikooli, Tartu ülikooli kliinikumi, Põhja-Eesti regionaalhaigla ning Eesti perearstide seltsi koostöös. Saaremaalt osaleb uuringus 12 perearsti ja uuringusse kutsutakse 140 Saaremaal elavat geenidoonorit. Uuringukutse saavad oma isiklikule meiliaadressile 45–80-aastased geenidoonorid, kelle südamehaiguste tekke geneetiline risk on uuringu korraldamise jaoks sobiv. Uuring kestab viis aastat.

Perearsti ja Tartu ülikooli peremeditsiini professori Ruth Kalda sõnul saab iga osaleja lisaks võimalusele panustada teaduse arengusse väärtuslikku infot oma tervise kohta. "Osalejaid oodatakse oma perearsti vastuvõtule, et teha vereanalüüse ja teisi südametervise jälgimiseks vajalikke mõõtmisi. Teades personaalseid riskitegureid, saab teha ka teadlikumaid valikuid eluviisi parandamiseks," selgitas Kalda. "Kogu uuringu vältel on osalejatel võimalus pöörduda oma küsimustega uuringuõe poole, kes vajadusel konsulteerib perearsti või kardioloogiga."

Doktor Margus Viigimaa sõnul on südamehaigused enim levinud surmapõhjus maailmas ning ka Eestis. Tervise Arengu Instituudi (TAI) andmeil suri 2023. aastal vereringeelundite haiguste tõttu Saaremaal 237 inimest. 2024. aastal oli samal põhjusel lahkunuid TAI esialgsetel andmetel 172. Tervisekaotus südame-veresoonkonna haigustest tingitud haigestumise ja enneaegsete surmade tõttu oli 2023. aastal Eestis kokku 150 177 eluaastat, sellest 3797 eluaastat kaotati Saaremaal.

Geenivaramu andmetel on Saaremaal kokku 4937 geenidoonorit. Hinnanguliselt 20 protsendil geenidoonoritest on kõrge pärilik südamehaiguste risk.

Uuring on osa TeamPerMedi projektist, mis arendab Eestis personaalmeditsiini rakendamist, ühendades kliinilise praktika, genoomika, IT-, sotsiaal- ja majandusteadused.

Loe uuringu kohta lähemalt geenidoonor.ee/sudameuuring.

Tagasi üles