R, 27.01.2023

Lapsepuhkusel isa lükkas kodukontoris käima oma firma

Kertu Kalmus
, Saarte Hääle vanemtoimetaja
Lapsepuhkusel isa lükkas kodukontoris käima oma firma
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
KODUS ON PAREM: Tavapärasele kella 8-st 17-ni tööle minek ei tundu Tarmo Viprele enam nii ahvatlev ja kodukontoris töötab mõte efektiivsemalt.
KODUS ON PAREM: Tavapärasele kella 8-st 17-ni tööle minek ei tundu Tarmo Viprele enam nii ahvatlev ja kodukontoris töötab mõte efektiivsemalt. Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

14 aastat pangatööd teinud Tarmo Vipre otsustas ära kasutada riigi pakutava võimaluse jääda isapuhkusele ning hakkas hiljuti selle kõrvalt kodukontorist ettevõtetele nõu andma.

Vipre võttis aja maha 2017. aasta novembris ja kasutas lapse sünniga seoses võimalust jääda isapuhkusele. Kuna Tarmo abikaasa Silja tegeleb ettevõtlusega, on see võimaldanud neil mõlemal korraga last kasvatada. “Esimese lapse sünnil sellist võimalust ei olnud ning paratamatult ei olnud võimalik nii palju lapse kasvatamises osaleda,” tunnistas Tarmo. Nüüd soovitab ta seda võimalust soojalt teistelegi. “Kui vähegi on isana võimalus kasutada riigipoolset tuge, soovitan väga seda kasutada – lapsed on imelised!”

Kogu pangas töötatud aja tegeles Tarmo Vipre ettevõtete finantseerimisega, esimesed kuus aastat Saaremaal kliendihaldurina ning kaheksa aastat äri­klientide osakonnajuhina Saare-, Hiiu-, Lääne-, Rapla-, Pärnu-, Järva- ja Lääne-Virumaal. Ta tõdes, et vahel on ikka olnud sõpru, kes on tulnud finants­alast nõu küsima.

“Mõned kuud tagasi soovis hea sõber võtta laenu oma ettevõttele ning palus minult abi, et aitaksin tal finantseeringu saamiseks vajaliku äriplaani, prognoosid jmt ära teha, kuna tal endal on väga vähe kogemust selle teemaga,” kõneles Vipre.

Nii koostas ta sõbrale vajalikud analüüsid, kirjutas äriplaani ning laenupakkumine tuli kõikidest pankadest, kust laenu taotleti. “Sõbra üllatus oli suur ja ta küsis, et miks ma ometi ei paku teenust ka teistele, kuna temasuguseid ettevõtjaid on kindlasti veelgi,” rääkis Vipre. “Nii hakkaski peas kelluke helisema… “

Olles selleks ajaks olnud juba poolteist aastat ise oma aja peremees või siis õigemini on Tarmo aja peremees ta poeg, on ta pikalt juurelnud, mida oma eluga üldse peale hakata. “Tavapärasele kella 8-st 17-ni tööle minek ei tundu enam nii ahvatlev ja kodukontoris töötab mõte efektiivsemalt,” tunnistas ta.

Pangas töötades nägin tihti väiksemate ja keskmise suurusega ettevõtete puhul puudust finantsjuhtimisest.

- Tarmo Vipre

Halduritööd tehes on Tarmo Vipre kirjutanud aastate jooksul palju laenuprojekte, osakonnajuhina oli ta mitme krediidikomitee liige ning teab seega, mida otsustaja erinevatelt projektidelt ootab. “Pereettevõttega seoses olen olnud ka ettevõtja rollis, kes soovib pangast laenu saada, ning tean, kui häiriv võib olla vastata panga poolt tulevatele väga paljudele küsimustele,” tähendas ta. Pereettevõtte jaoks on ta kirjutanud ka mitmeid toetuse taotlemiseks vajalikke projekte, mis on samuti kõik edukad olnud.

Nii saigi alguse idee pakkuda ettevõtjatele erinevaid konsultatsioone, nt projektide (pangast finantseeringu saamiseks, investori leidmiseks, erinevatest fondidest toetuse saamiseks jm)  kirjutamine, finants­analüüsimine, juhtimisalased teenused (juhtimisalast kogemust on nii suurettevõttes kui ka väiksemas pereettevõttes), ja seda ettevõtte Saare Konsultatsioonid OÜ alt.

“Pangas töötades nägin tihti väiksemate ja keskmise suurusega ettevõtete puhul puudust finantsjuhtimisest,” tõdes Vipre.

Ta möönis, et arusaadavalt mõtlevad eraldi finantsjuhi palkamise peale suuremad ettevõtted, väiksematel ettevõtetel puuduvad selleks aga võimalused. “Nagu raamatupidamisteenust ostetakse sisse, siis miks mitte osta ka finantsjuhtimise teenust ettevõttesse sisse ja tasuda vastavalt tarbitud teenuse mahule,” leiab ta.

Tarmo Vipre konsultatsioonifirma on avalikult tegutsenud mõned nädalad. Üllatuslikult on tööd juba piisavalt ja päringuid tuleb kogu aeg. “Tänapäeval ei ole ka maakonnapiirid takistuseks, hetkel olen just lõpule jõudmas analüüsi koostamisega Lõuna-Eestis ettevõtlusega alustavale ettevõttele,” tõdes ta. “Kui see valmis, on juba ootamas järgmine alustava ettevõtte toetuse taotlus ning paralleelselt nõustan paari ettevõtet juhtimisalaselt ja sotsiaalmeedia ning veebilehe alaselt.”

Märksõnad
Tagasi üles