Inimestelt peteti raha välja lubadusega, et väljaantud raha saadakse suure kasumiga tagasi.
Lisaks ettevõtjate vastu suunatud kuritegudele said Saaremaa elanikud kahel juhul kannatada ka interneti ostu-müügi portaalides. “Märkimisväärse kahju on sel aastal tekitanud ka inimeste soov kiiresti tulu teenida ning sel eesmärgil on petturitele ise suuri summasid üle kantud,” sõnas Priit Sepp.
Kokkuvõtteks saab siinse piirkonnapolitseiniku sõnul järeldada, et interneti ja arvutite abil toimepandud kuriteod ja nende tekitatud kahju on järjest kasvamas. “Arvestades ühiskonna aina suuremat sõltuvust infotehnoloogiast, on see tendents mõistetav,” möönis ta. “Kuigi tehnoloogiat arendatakse turvalisust silmas pidades ning süsteemide turvalisus kasvab, on inimfaktor ja võime inimesega manipuleerida küberkuritegevuse mootoriks.”
4 soovitust, et vältida pettasaamist
• Soovitame internetis ostu sooritamisel kasutada keskkondades näiteks kauba eest tasumist deposiidiga (ehk vahendaja teeb väljamakse, kui ostja on kinnitanud kauba kättesaamist) ning kindlasti uurida enne ostu sooritamist müüja tausta (teiste ostjate tagasiside, internetiotsingud).
• Enne olulise investeeringu tegemist tasuks külastada veebilehte minuraha.ee ja otsida üles enamlevinud petuskeemid.
• Ärge andke oma ID-kaarti ja pangakaarti koos PIN-koodidega teiste inimeste kätte.
• Soovitame kasutada arvutikeskkonnas turvalist parooli, uuendada arvuti tarkvara ja viirusetõrje programme.
Allikas: Politsei- ja Piirivalveamet
Küberturvalisuse seminar
Et inimesi internetis varitsevatest ohtudest enam teavitada, toimub 24. aprillil kell 10 Kuressaare kultuurikeskuses küberturvalisuse infoseminar, kuhu on oodatud kõik huvilised. Osalemiseks palub politsei end registreerida Saaremaa arenduskeskuse kodulehelt leitaval vormil.