“Ahelkokkupõrge” Loodes pani päästevõimekuse proovile

Monika Metsmaa
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.

Eile juhtus Kuressaare–Sääre maantee lähedal paljude vigastatutega liiklusõnnetus, kui ahelkokkupõrkesse sattusid buss ja kolm sõiduautot. Õnneks oli seekord tegu siiski osaga rahvusvahelisest meditsiiniõppusest Modex19.

“Nii valus on!” oigab üks noor naine, ühel jalal hüpates ja teda talutavale päästjale naaldudes. Bussist tuuakse välja üha uusi vigastatuid. Raskemas seisus inimesed lebavad õnnetuskoha kõrvale asetatud kanderaamidel – kel nägu verine, kel kaela ümber paigaldatud fikseeriv tugi.

Kui teelt väljasõitnud buss – küljel kiri “Tõnu Reisid” – on pealtnäha terve, siis kraavi lennanud autode kohta seda öelda ei saa. Üks sõidukitest on maandunud teise otsa, kolmandast paistab teele kapott, auto tagumine ots on vajunud kraavi.

“Õnnetuspaigast” pisut eemal jälgib toimuvat bussifirma omanik Tõnu Vaher. “Auto keeras mu bussile niimoodi ette, et kuhu mul mujale keerata oli, et mitte kokku põrgata – ikka metsa poole,” selgitab ta “juhtunut” ja oma rolli selles loos.

Kanderaamide kaupa vigastatuid

Õnnetuspaigal askeldavad nii päästjad, meedikud kui ka politseinikud. Bussist tuuakse üksteise järel välja üha uusi “vigastatuid”, ka autodest on “kannatanud” vaja kätte saada – isegi kui selleks peab autode küljed eemaldama.

“Kui on kahtlus, et inimene on saanud seljavigastuse, tuleb teda liigutada ja tõsta väga ettevaatlikult, et seljaaju päästmise käigus viga ei saaks,” selgitab Margus Lindmäe, Saaremaa päästepiirkonna juhataja.

Lindmäe sõnul on kannatanutega liiklusõnnetuse lahendamine, kus inimesed sõidukeist välja ei pääse, päästeameti juhtida – koostöös politsei ja kiirabiga.

“Politsei on siin teistel asjapulkadel käskida ja kamandada – peame jälgima, et sündmuskoht oleks päästjatele ja kiirabile ohutu, ja tegelema nende inimestega, kes on vähem kannatada saanud,” ütleb Kuressaare politseijaoskonna juht Rainer Antsaar. “Eks me anna oma parima!”

Õppusel lööb kaasa neli patrulli ehk kaheksa politseinikku. “Selle ressursiga peame kogu juhtumi lahendamisel hakkama saama,” tähendab Antsaar.

Kanderaam kanderaami järel asetatakse teepervele ja kannatanutele sätitakse peale tekid, osale neist ka termotekid.

“Tekke on veel juurde vaja!” hõikab keegi abistajatest.

“Ma ei tunne oma jalgu!” hüüab üks õnnetuses kannatada saanu, nõudes peagi: “Andke viina!”

“Kus need kolm rasedat on?” küsib üks möödaruttavatest meedikutest. “Tooge nad kohe siia!” Kolm lapseootel naist leitaksegi üles ja sõnakuulelikult kõnnivad nad kutsuja kannul eemale.

“Kardan, et kui selline õnnetus juhtuks päriselt, oleks see meie jaoks suur pähkel,” arutleb Margus Lindmäe. “Ka praegu on siin pea kogu reageerimisressurss – kolm riigikomandot ja vabatahtlikud.”

Autod – mis tegelikult olid romud ka enne “õnnetust”, andis õppuse tarvis OÜ Sikassaare Vanametall. “See firma on meile väga hea koostööpartner, kellele oleme vastutulelikkuse eest väga tänulikud,” ütleb Lindmäe.

Kuigi õnnetusse sattunud inimesi mängivad ka saarlased – näiteks Kaitseliidust ja Orissaare gümnaasiumist –, jäi neist siiski väheks, nii et õppuse korraldajail tuli “kannatanuid” mandrilt juurde tuua.

Raskemas seisus “vigastatud” laaditakse kiirabiautodesse ja sõidutatakse Kuressaarde, kus neid juba oodatakse linnuse naabrusesse puhkealale rajatud välihaiglates.

“Seal toimub vigastatute esmane läbivaatus, kuna Kuressaare haigla on ju samuti katastroofis kannatada saanud,” ütleb Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma saarlasest juht Raido Paasma. “Siis otsustatakse, kus on juba edasine ravikoht.”

Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma saarlasest juht Raido Paasma.
Eesti päästemeeskonna meditsiinirühma saarlasest juht Raido Paasma. Foto: Maanus Masing/Saarte Hääl

Paasma sõnul aitavad taolised rahvusvahelised õppused tugevdada tervishoiutöötajate katastroofimeditsiini alaseid teadmisi ja oskusi. Tema hinnangul saaks seekordsel Modexi õppusel osalev rahvusvaheline meeskond hakkama ka reaalse suurõnnetuse korral. Samas lisab ta, et see oleks siiski paras väljakutse – võtab ju  välismaalt saabujate kohalejõudmine aega, samuti on vaja rahvusvaheline meeskond ühistel alustel toimetama saada. “Eestil on seni vedanud, aga meilgi tuleb suurõnnetusteks valmis olla,” lausub Paasma. “Kui meie oleme hädas, tullakse meile appi, samamoodi peaksime meie olema valmis teistele appi minema.”

Õppustel osalejaid seitsmest riigist

Neljapäeval alanud ja tänaseni kestva rahvusvahelise meditsiiniõppuse Modex19 stsenaariumi järgi on Läänemerre kukkunud meteoriidi tõttu tekkinud hiidlaine Saaremaal kaasa toonud üleujutuse, palju purustusi ja kannatanuid.

Kokku on terviseameti ja Põhja-Eesti regionaalhaigla korraldataval õppusel üle kolmesaja osaleja, kes harjutavad nii katastroofipiirkonda saabumist, koostööd neid vastuvõtva riigiga kui ka erineva kategooria kannatanute abistamist.

Eestist osalevad õppusel peale terviseameti ja Põhja-Eesti regionaalhaigla Kuressaare haigla, Tallinna kiirabi, päästeamet, politsei- ja piirivalveamet, häirekeskus ning Saaremaa vallavalitsus.

Lisaks Eestile osalevad ettevõtmises kuue riigi esindajad.  Kaks välihaiglaga meditsiinirühma saatsid kohale Austria ja Rumeenia. Kolmanda, osaliselt Eesti vahenditest komplekteeritud haigla jaoks moodustati eestlastest, sakslastest, türklastest, itaallastest ning Ühendkuningriigi esindajatest koosnev meditsiinirühm.

Tagasi üles