K, 30.11.2022

Ärategemise uus tase Muhus

Kadri Johanson
Ärategemise uus tase Muhus
Facebook Messenger LinkedIn Twitter
Comments
Foto on illustratiivne.
Foto on illustratiivne. Foto: unsplash.com

“Nägin talguid, milliseid pole Muhumaal enne olnud,” kirjutab Kadri Johanson. “Ikka selsamal 4. mail, mil tuhanded Teeme Ära talgulised üle Eestimaa korda tegid, puhtust lõid ja kohti kenamaks said. Muhumaal Hellamaa külas pandi Metsa talu vanale elumajale uus katus.”

Tegus külavanem Mati võttis oma tööposti sisse niipea, kui tema eelmised talgud läbi said.

Majadele on katuseid pandud ennegi, aga sel korral toimus see suur ettevõtmine muret märganud külarahva organiseerimisel ja tegemisel. Selge see, et üksikule vanainimesele käib sellise suurusega projekt üle jõu nii oskuste, võimaluste kui ka jaksu poolest. Nii olid vanaperemehe pilgu all rassimas ehitusmehed nii oma külast kui ka kaugemalt.

Heateo plaani lükkas käima Tiina Jõgi, kes ei pidanud paljuks ka vallast toetuse küsimist. Eraldi kiitmist ja eeskujuks toomist on väärt Muhu valla antud rahaline toetus ehitusmaterjali hankimiseks. Lisaks saadeti töömees appi.

Talgupäeva hommikul puistas ilmataat rahet ja vilistas tuult, edasi keeras heledamaks, töötegemist pilvine taevas ei takistanud ning päeva peale näitas isegi päikest.

Arvatavasti 1930-ndal valminud elumaja katus oli samasugune nagu sadadel teistel Muhumaa hoonetel – vanunud rookatus oli kaetud eterniidiga. Lekkiv ja kokkukukkumise ohus katuselt kisti vanad kihid maha, tehti uus roovitus, kaeti aluskilega ning peale taoti uus tänapäevane eterniit. See kõik päris ühe päeva töö ei olnud ning töötunde jagus tublisti nii enne kui ka pärast talgupäeva.

Talgutel söödi rammusat suppi, mida Liiva koolimajas aasta-aastalt aina maitsvamalt vaaritatakse.

Talgujuht Tiina oli omalt poolt valmistanud korralikud portsud traditsioonilist Muhu magustoitu hapurokka ning serveeris õhtuse tee kõrvale metsseapirukat, mille meenutaminegi sülje suhu toob. Talgupäeva töönorm sai valmis just siis, kui päevavalgus kadus ning üksteise nägusid enam ei eristatud.

Loendusandmete põhjal oli Saare maakonnas Eesti kõige suurem talgutest osavõtjate osakaal – ligi 10% rahvaarvust. Teist sellesarnast talgut aga silma ei jäänud...

Metsa talu peremees on õuealale hulgaliselt lindude pesakaste meisterdanud, kõigil kindel katus pea kohal. Nüüd saab ta ka ise muretumalt elada, kui elumaja katus vett läbi ei lase.

Märksõnad
Tagasi üles