Saada vihje

IN MEMORIAM Hüvasti, Tiit Köster

Tiit Köster (13.05. 1939 – 13.05.2025)
Tiit Köster (13.05. 1939 – 13.05.2025) Foto: Sander Ilvest

Saaremaa kultuurielu on kaotanud ühe oma väärikama mehe. Tiit Köster – koorijuht, pedagoog, koolijuht, laulja, ansamblijuht ja suur saarlane – laulab nüüd taevaseid laule.

Tiit Köster sündis Mustjalas. Ta õppis Mustjala koolis ja lõpetas 1957. aastal kunagise Kingissepa keskkooli.

Õppinud toonases Kingissepa lastemuusikakoolis viiulit ja klaverit, astus saarlane Tallinna Pedagoogilise Instituudi laulu- ja muusikaosakonda. Instituudi lõpetas Tiit 1962. aastal.

Aastatel 1961 – 1967 töötas ta Kehra keskkooli muusikaõpetajana ja juhatas sealset segakoori Helin.

Professionaalse lauljana kuulus Tiit Köster aastail 1967-1990 Riikliku Akadeemilise Meeskoori (1967 – 1990) ridadesse ja oli selle meeskvarteti RAM-1 II tenor ligi paarkümmend aastat.

Kodusaarele naasnud, asus Tiit juhtima Kuressaare Muusikakooli, töötades selles ametist 1989. – 2002. aastani. Temast sai pikaks ajaks ka Saaremaa Meeskoori SÜM peadirigent, kellena ta tegutses aastail 1989 – 2008.

„Mul on olnud au Tiitu isiklikult tunda," meenutab Saaremaa abivallavanem Koit Voojärv meest, kes oskas kuulata, innustada ja kanda muusikat nii noorte kui täiskasvanuteni. „Tiidu kohalolu oli alati rahulik ja väärikas. Ta ei tõtanud, ei tõstnud häält, aga tema sõnal oli kaalu. Iga kohtumine temaga jättis hinge midagi head ja püsivat. Tiit oli mees, kes õpetas nii laulmist kui ka inimeseks olemist. Tema juhendatud koorid ja ansamblid ei olnud ainult muusikakollektiivid – need olid kogukonnad, millele ta andis sisu ja hingamise. Koolijuhina kujundas ta keskkonna, kus austati kultuuri ja kasvatati isiksusi.“

Tiit oli ihu ja hingega Kuressaare muusikakooli patrioot. Teda mäletatakse kui avatud meelega koolijuhti, kelle ajal hakati muusikakooli õppekavadesse juurutama rütmimuusikat. Ka pärast direktori ametikohal lõpetamist jäi Tiit muusikakooli tegemistele kaasa elama ning viis aastat tagasi tegi ta kooli esimese lennu esindajana ettepaneku anda koolile Joosep Aaviku nimi. Muusikakooli pere jääb meenutama tema ladusaid ja sisukaid sõnavõtte kooli aktustel ja muudel koosviibimistel, kuhu Tiit oli alati oodatud külaline.

Suure armastuse ja pühendumusega juhtis Tiit pikki aastaid Saaremaa Meeskoori SÜM, viies edasi oma eelkäija Harry Kuuse alustatud tööd. Ta liitus kooriga 1989. aastal ning tema käe all jõudis koor peagi C-kategooria kooride esiritta. Tiidul oli julgust võtta kavasse üsna nõudlikke lugusid, töö millega ei olnud lihtne, aga nõudlikkus viis sihile. Tema juhatamisel said teoks mitmed SÜM-i kontsertreisid Eestist väljapoole. Kui mõnes kauges kohas koor kiriku oreli saatel helisema lõi, võis Tiidu näol näha mõnusat muhelust ja rahulolu.

Peadirigendi kepi andis Tiit Köster 2008. aastal küll üle, aga ka pärast seda oli meeskoor tal alati südames. Kui võimalik, astus ta laulumeeste rivisse, kui vaja, tuli appi dirigeerima. Koori vabaaja üritustel oli Tiit alati akordioniga kohal ja võttis laulu üles. Teenete eest koori ees nimetas Saaremaa Meeskoor SÜM Tiit Kösteri oma audirigendiks. Laulumehed ja koori praegused dirigendid loodavad, et ka pilvepiiril on Tiitu mõni koor ootamas ja taevased helid saavad kaugele kantud.

Tiit Kösteri töö ei jäänud märkamata - teda on tunnustatud Hendrik Krummi nimelise kultuuristipendiumiga (2001), Valgetähe medaliklassi teenetemärgiga (2004), Gustav Ernesaksa Fondi stipendiumiga (2008), Saare maavalitsuse teeneteplaadiga (2010).

Kuid suurim tunnustus oli ehk see, kuidas inimesed temast rääkisid – austuse ja tänutundega.

Avaldame sügavat kaastunnet Tiit Kösteri perele ja kõigile, kelle ellu ta puudutuse jättis.

Saaremaa Vallavalitsus

Joosep Aaviku nimeline Kuressaare Muusikakool

Saaremaa Meeskoor SÜM

Kommentaarid
Tagasi üles