Nõid Sirkka pani Muhus aluse OTT-liikumisele

SIRKKA PINTMANN peab Liival ka esoteerika- ning talu- ja väetoodete kauplust Sirkka Nõiapood. Tagapool seisab Janar Tori.

FOTO: Irina Mägi

Kümme aastat tagasi Eestis Otse Tootjalt Tarbijale liikumise ellu kutsunud nõid Sirkka alias Sirkka Pintmann istutas OTT pisiku ka Muhu kogukonda.

Muhu OTT (Otse Tootjalt Tarbijale) esimene kokkusaamine sai teoks pühapäeval Liivakollase Maja hoovis, kuhu oli oma toodangut pakkuma tulnud kuus tootjat, seda ka Saaremaalt ja mandrilt. Ehkki loota võinuks arvukamat osavõttu, pole muretsemiseks siiski põhjust, sest reeglina OTT avaüritus osavõtjate arvukusega ei hiilga. “Oleme sellega harjunud, sest inimesed tahavad kõigepealt näha, mis toimub, ja siis tulla,” lausus ürituse korraldaja Sirkka Pintmann, kes peab Liival ka esoteerika- ning talu- ja väetoodete kauplust Sirkka Nõiapood.

Muhu OTT-l põhiliselt omatehtud lõike-serveerimisalustega väljas olnud OÜ Muhu Tamm juhatuse liige Janar Tori ütles, et mai lõpus lisanduvad tema sortimenti erinevad kodus kasvatatud köögiviljad. “Üritan suve läbi OTT-il käia ja ennast reklaamida,” sõnas Tori.

Sirkka Pintmann, kes korraldas Eestis esimese Otse Tootjalt Tarbijale ürituse 2009. aastal Kuusalu kiriku platsil, rääkis, et Kuusalu OTT toimib tänaseni ja seal kohtub igal reedel keskeltläbi 20 tootjat ja 200 inimest. Selleks, et inimene harjuks igal nädalal kindlas kohas tootjalt kohalikku kaupa ostma, kulub tema kogemust mööda vähemalt pool aastat.

Pintmann ütles, et Muhu OTT võiks koosneda 10–15 kaubapakkujast. OTT ei ole avalik üritus, nagu kaubalaat või traditsiooniline turupäev, vaid toimib tootjate ja tarbijate vahelise solidaarse kokkuleppena. Põhimõtteliselt on see kaubahoov, kuhu tootja toob tarbijale kokkulepitud kohta ja ajal eelnevalt tellitud kauba. “Mõte on selles, et tarbija saaks müüa kaupa omahinnaga, keegi ei võta siin vahendustasu ega maksa renti,” selgitas Pintmann. Kuivõrd üritus kestab vaid kaks tundi, ei kaota tootja juhuslikku uudistajat püüdes aega ega pea palkama eraldi turul müüjat.

Põhimõttelisel on OTT Sirkka sõnul nagu sõprade kokkusaamine kusagil koduaias, selleks pole vaja VTA kooskõlastust ega vallalt avaliku ürituse korraldamise luba. OTT tuumiku moodustavad esimesel kokkusaamisel osalenud ja hiljem otsustab olemasolev liikmeskond ise, milliseid tootjaid nad juurde võtavad. Näiteks läks Kiili OTT väga hästi käima, mistõttu meelitas see liituma üha uusi soovijaid, kuid paraku tahtmiseks see jäigi. Kohalik kartulimüüja ja juurikamüüja ei olnud lihtsalt huvitatud, et nende kõrvale tuleks veel viis samasugust. “Tähtis on see, et olemas oleks juurikad, munad, piima, liha. Siis saab sellest koht, kus kohalik inimene saab ühel kindlal päeval oma talukauba kätte,” selgitas Pintmann.

Kuigi pühapäevase avaürituse alguses külastajaid nappis, astus pärast poole ürituse pealt infosildi paigaldamist kauplejate juurest läbi ka soomlasi ja inglasi. Pidulik avaüritus lõppes Siiri Sisaski kontserdiga.

Järgmine Muhu OTT toimub Muhu nõiapoe tagahoovis juba laupäeval.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles