RAINER AMUR: Mõne grammiga rikub inimene oma tuleviku

Rainer Amur

FOTO: Maanus Masing/Saarte Hääl

...on sõnum, mida see kriminaalasi peaks andma, ütleb Lääne ringkonnaprokurör Rainer Amur eelmisel nädalal kohtusse saadetud nelja noore saarlase näitel.

Kurb, et narkootikumid Saaremaale jõuavad, kuid peaksime olema sinisilmsed, arvates, et seda siin üldse ei ole. Muidugi on Saaremaal narkoteema kõvasti väiksem kui suurlinnades. Me ei räägi kokkuvõttes isegi sadade eurode suurusest käibest. Kanep liigub väikestes kogustes inimeste vahel, suuri kasvandusi või koguseid tuvastatud ei ole.

Seekord liikus info õigeid teid pidi, jõudis õigete inimesteni, sai kiiresti reageeritud. Üks liin on läbi lõigatud, mis ei tähenda, et selle asemel ei teki uut. Kui on nõudlust, tekib alati pakkumist.

Kuid ka politsei ja prokuratuuri töö käib edasi, leiame ja tuvastame inimesi, kes sellega tegelevad. Igal aastal oleme mingi pundi kätte saanud. Ka eelmisel aastal olid mängus alaealised. Rumalad noored, tahavad katsetada, proovida. Juhuslikult teavad Tallinnas kedagi, ostavad sealt, tarvitavad siin ja müüvad väikestes kogustes edasi. Saaremaal käib see säärasel moel.

Need on tavalised noored meie keskelt, kes on viimastel aastatel politsei töö tulemusena vahele jäänud. Tavaliselt õpivad nad põhikooli lõpuklassis või on gümnasistid vanuses 14–17. Politsei teeb järjepidevalt tööd, et neid tuvastada ja leida.

Minu sõnum alaealistele, kes sellega juba tegelevad või plaanivad seda teha – lõpetage! Ka väikene kogus grammides võib tuua väga raskeid tagajärgi. Kriminaalkaristused on ranged – 7,5 grammi kanepi eest vangistus 1–10 aastat ilma alternatiivita. Ja kui kaks alaealist seda koos teevad, on juba 3–15 aastat vangistust. Praktikas saavad loomulikult nii suuri karistusi isikud, kellel on hästi suured kogused, kes elatuvadki narkoärist või teevad seda korduvalt ka pärast kohtukaristusi.

Saaremaal jäävad karistused ühe isiku puhul ühe-kahe aasta kanti, grupiviisilisel käitlemisel kolm kuni viis aastat. 

Olen ka koolides gümnasistidele rääkimas käinud, et nad kujutaksid ette, kui väikesed on kogused, mille alusel on võimalik seaduse järgi meeletuid karistusi mõista. Nad peavad tajuma, et see pole okei, eriti kui kogu tulevik on ees ja valikud tegemata. Ärgu arvaku, et politsei ei tea. Üldiselt teame, lihtsalt millal kinni peetakse, see tuleb alati ootamatult.

Saaremaal jäävad karistused ühe isiku puhul ühe-kahe aasta kanti, grupiviisilisel käitlemisel kolm kuni viis aastat. Aga jutt on aastatest, mitte kuudest! Noor inimene võib olla aastaid reaalselt vanglas või kui on katseaeg, on pikk periood elust kriminaalhooldaja kontrolli all. Kui kriminaalkaristus peal, on tulevikust pool kohe läinud. Näiteks kaob automaatselt võimalus töötada avalikus sektoris.

Ka vanemad võiksid oma lastega sellest rääkida. Kui alaealised tulevad minu juurde ja vanemad kaasas, siis on nad üllatunud, milliseid tagajärgi toob nii väikeste kogustega tegelemine.

Tagasi üles