Keskused saavad miljoni eest uue valguse

Uus ja vana tänavavalgusti

FOTO: HEGE-LEE PAISTE

Üks tänav teise järel lähevad Saaremaa asulad üle kaasaegsele ja energiasäästlikule tänavavalgustusele.

Sel ja järgmisel aastal kulutab vald tänavavalgustuse uuendamiseks paarikümnes asulas 1,1 miljonit eurot, millest 860 000 eurot katab Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfondi tänavavalgustuse taristu renoveerimise toetus.

Kolme eraldi hankena tehtavad tööd lõppesid esimesena endise Lääne-Saare valla asulates, kus 304 292 euro eest paigaldati 312 uut valgustit, neist 154 valgustit koos uute postide, jalandite ja kaabeldusega. Nimetatud tööde raames said moodsa valgustuse Randvere, Kaarmise, Praakli, Eikla, Sõmera, Mätasselja ja Kaarma-Asuküla. Uue valgustuse said ka Kudjape Mereranna tee kortermajad, Pähkla küla kortermajad ja teerist, Kudjape terviserada, Upa kergliiklustee ning Kärla park ja terviserada.

Veel rekonstrueeritakse sel aastal Orissaare, Tagavere ja Saikla tänavavalgustus. 297 628 euro eest pannakse kokku 305 uut valgustit, neist 173 valgustit on päris uued koos postide, jalandite ja kaabeldusega. Juba järgmisel aastal saavad uue tänavalgustuse Valjala alevik, Mustjala küla, Iide küla, Leisi alevik ja Pärsama küla. Kokku 297 valgustist 215 on taas päris uued koos postide, jalandite ja kaabeldusega. Projekti kogumaksumus on 552 726,24 eurot.

Siiski jääb käimasolev tänavavalgustuse uuendamine alla 2015. aastal lõppenud Kuressaare linna tänavavalgustuse renoveerimisele, mis maksis 3 577 498 eurot ja mida KIK toetas 3,1 miljoni euroga. Tööde käigus uuendati 75% Kuressaare linna tänavavalgustuspargist. Kokku pandi 2637 valgustit, neist 1481 koos posti, jalandi ja kaabeldusega.

AS-i Kuressaare Soojus juhatuse liige Paul Leemet ütles, et kui praegu on ettevõtte omandis vaid Kuressaare linna tänavavalgustus, siis järk-järgult tuleb neile üle ka Saaremaa ülejäänud tänavavalgustus.

Leemet rääkis, et tavaliste tänavavalgustite vahetamine LED-valgustite vastu annab energiatarbimise osas umbes 80% kokkuhoidu. Kuressaare linna tänavavalgustuse elektriarved vähenesid pärast valgustite uuendamist 100 000 euro võrra. Vähenes ka hoolduskulu, sest varem tuli poste ja valgusteid vahetada ning liine korrastada iga tuulise ilma järel. 

Leemeti sõnul on tänavavalgustuse rekonstrueerimine mõttekas just toetuse abil. Puhtalt oma kulu ja kirjadega ehitades teenib investeeringu energiasäästu arvelt tagasi 30–40 aasta jooksul. 

Ühes käimasolevate töödega on Saaremaal uuendatud vähemalt 90 protsenti tänavavalgustusest. Suurematest asulatest on üht-teist teha veel näiteks Mustjalas, Kihelkonnal ja Salmel.

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles