REISIKIRI: Külaliidrid said Põltsamaa reisilt väärt ideid

Aare Laine
, Toimetaja
Copy
Juhime tähelepanu, et artikkel on rohkem kui viis aastat vana ning kuulub meie arhiivi. Ajakirjandusväljaanne ei uuenda arhiivide sisu, seega võib olla vajalik tutvuda ka uuemate allikatega.
ROOSIAEDA: “Mardi talu aeda sobivad need roosid suurepäraselt,” rõõmustab taluperenaine, Karala seltsi aktiivne liige Lilian Maastik.
ROOSIAEDA: “Mardi talu aeda sobivad need roosid suurepäraselt,” rõõmustab taluperenaine, Karala seltsi aktiivne liige Lilian Maastik. Foto: Aare Laine/Saarte Hääl

“Põltsamaa reis läks täie ette. Saime vajalikke teadmisi külaseltside tegevusest, nägime ettevõtjate ja seltside koostöö tulemusi külamajade, parkide ja teiste rajatiste korrastamisel. Aruteluteemasid jagus nii seltside kui ka valla esindajatega kohtudes,” võttis õppereisi kokku Karala külaelu arendamise seltsi eestvedaja Kaja Juulik.

Karala külaelu arendamise seltsi, Sakla külaseltsi ja Saarte koostöökogu eestvõtmisel tutvusid 47 Saare- ja Muhumaa külaliidrit kahepäevasel idee- ja kogemusreisil Põltsamaa valla külaseltside juhtidega, vallaametnikega ja aasta põllumehe (2016) tiitliga tunnustatud ettevõtjaga, külaelu toetaja Lembit Paaliga.

Kõigepealt võõrustasid saarlasi ja muhulasi Kamari haridusseltsi juhatuse liikmed ja Põltsamaa valla kultuuritöö spetsialist. 

Paljud huvireisist osavõtjad valisid Põltsamaa roosiaia rikkalikust kollektsioonist endale koduaeda istutamiseks imepäraseid sorte.

LAPSEHOIDJA: Veeve Kaasik Kõljala seltsist Kevade lapsehoidja rollis. Lustivere külamajas andis oma võsukesed korraks saarlase hoida Põltsamaa ajakirjanik Helis Rosin.
LAPSEHOIDJA: Veeve Kaasik Kõljala seltsist Kevade lapsehoidja rollis. Lustivere külamajas andis oma võsukesed korraks saarlase hoida Põltsamaa ajakirjanik Helis Rosin. Foto: Aare Laine/Saarte Hääl
KOHTUMISRÕÕM: Saaremaal ökonomistina töötanud Aita Kurg oli võõrustaja rollis Pajusis. Pildil on ta Sakla seltsi liikme Aina Rõõmuga.
KOHTUMISRÕÕM: Saaremaal ökonomistina töötanud Aita Kurg oli võõrustaja rollis Pajusis. Pildil on ta Sakla seltsi liikme Aina Rõõmuga. Foto: Aare Laine/Saarte Hääl

Pajusis ootas saarlasi ees üllatuskohtumine. Kunagi Saaremaal Eesti esimeses kolhoosis ökonomistina töötanud Aita Kurg tervitas ammuseid kolleege, andes külalistele ülevaate tegemistest Pajusi mail.

Küllatulnute jaoks leidis aega edukas ettevõtja Lembit Paal, tuhandepealise lüpsifarmi omanik, kelle haldusalas veel kümneid pisemaid ettevõtteid. Ettevõtjat ja Pajusi külaseltsi seob ammune koostöö. Lembit Paal on ka Pajusi küla ettevõtmistes üks eestvedajaid. Külas korraldatakse ajaloolisi rehepeksupäevi, ettevõtja on renoveerinud Rutikvere meierei muuseumi tarvis.

KAMARIST KAMALUGA: Karala seltsi eestvedaja Kaja Juulik (vasakul) tõdes, et kõikjalt said saarlased kamaluga uusi ideid. Kamari seltsi tutvustasid Liia Lust ja Kalli Kadastik.
KAMARIST KAMALUGA: Karala seltsi eestvedaja Kaja Juulik (vasakul) tõdes, et kõikjalt said saarlased kamaluga uusi ideid. Kamari seltsi tutvustasid Liia Lust ja Kalli Kadastik. Foto: Aare Laine/Saarte Hääl
ETTEVÕTJALT KÜLALE: Suurettevõtja Lembit Paal tutvustab renoveeritud meiereid. Teda kuulab Kahtla kooli direktor Helle Rüütel.
ETTEVÕTJALT KÜLALE: Suurettevõtja Lembit Paal tutvustab renoveeritud meiereid. Teda kuulab Kahtla kooli direktor Helle Rüütel. Foto: Aare Laine/Saarte Hääl

Esimese päeva õhtul said saarlased ülevaate veel Tapiku külaseltsi tegemistest. Tutvuti ka Põltsamaa vaatamisväärsustega. Oma kodulinnast käis rääkimas Põltsamaa Teataja vastutav toimetaja, kaua aega Saaremaal töötanud Heli Salong.

Kunagise ajakirjaniku ja riigikogu liikme Ants Paju (1944–2011) initsiatiivil rajatud Sõpruse park jättis imposantse mulje. Puurmanni mõisakool ja Lustivere küla said reisiseltskonnale tuttavamaks. 

Saarlaste ja muhulaste külaskäigust andis oma lugejaile teada ajaleht Põltsamaa Teataja.

Pikemalt ja põhjalikumalt huvireisist Kadi raadio saates “Külavahelood” nädala pärast.

Tagasi üles