32 Saare- ja Muhumaa talu külastati kõikjalt Eestist

HÜVA KRAAM: “Arvasin, et teen endale jäätisepäeva, aga see siin on väga hea hõrgutis,” hindas pakutavat Antti Valtanen, kes koos abikaasa Liisaga Reomäe kloostrit uudistas. Selgitusi jagas õde Theohariti.

FOTO: Maanus Masing

Laupäeval ja pühapäeval võõrustasid 32 Saare- ja Muhumaa talu huvilisi kõikjalt üle Eesti ja välisriikidestki. Peale saarlaste ja muhulaste astus taluväravatest sisse läänlasi, soomlasi, võrokesi, tallinlasi, tartlasi, rootslasi, lätlasi ning maaelust huvitatuid mujaltki. 

Külaliste hulgas oli näha riigikogu esimeest Henn Põlluaasa, riigikogu liikmeid, Saaremaa ja Muhu vallavolinikke ning omavalitsuste juhte. 

Emad ja isad olid kaasa võtnud oma pisikesed võsukesed, et neile näidata koduloomi ja -linde. Nii mõneski kohas said poisid ja tüdrukud istuda ratsutamiseks kas hobuse või poni selga. 

Kaubaks läksid taludes valmistatud hoidised, mesi, taimeteed, ravimtaimed. Kohapeal said külalised maitse suhu hõrgutistest, sealhulgas lambalihast valmistatud šašlõkist, suitsulambalihast, suppidest, vorstikestest, mahladest, kesvamärjukesest ja millest kõigest veel.

Sandla poes olid vahest kõige minevamaks kaubaks Natura Siberica looduskosmeetikatooted. Tõlluste mõisas, kus kasvatatakse sellele firmale ravim- ja maitsetaimi, neid tooteid tutvustati. "Kõik, mis tellisime, saime ka maha müüdud. Meie poes on see valik tõesti lai. Muide, ostjate seas oli neidki, kes on lausa igapäevased külastajad, aga ei teadnudki, et müüme Natura Siberica tooteid," rääkis poe omanik Katrina Killandi. 

Diana Õisnurm, kes tutvustas Tõlluste mõisa ja Natura Siberica loodustooteid, oli meeldivalt üllatunud külaliste rohkuse üle. 

"Väga põnevaid küsimusi esitatakse. Taimedest tahetakse palju teada. Isegi seda küsiti, kui vana on firma omanik. Teadsin, et tal oli sel aastal juubel, sai 60," andis Diana Õisnurm teada.

Uksed avas külalistele ka Püha Eelkäija Skiita nunnaklooster Reomäel. Nunn Theofili sõnul käis laupäeval kloostris umbes 700–800 inimest. Pühapäeval oli huvilisi sama palju või isegi rohkem. Kloostris valmistatud tooteid (hoidised, mahlad, siirup, mesi jne) pakkusid külalistele peale nunnade ka vabatahtlikud Tallinnast.   

Väikese väina ääres Orissaare külje all tutvustas nii mägiveiste kui lammaste pidamist Mario Talvist. Üles sätitud kõlaritest said suurel platsil ringi jalutavad külalised Mario räägitust põhjaliku ülevaate. 

"Teeme silo ja heina umbes 550 hektarilt, hooldame 450 hektarit poollooduslikke kooslusi. Saime maad juurde ja praegu käivad seal hooldustööd," tutvustas talunik oma töid-tegemisi. 

Noore talumehe ettevõtmisi käis kahel päeval uudistamas ligi tuhat huvilist. Palju käis lastega peresid. Lapsed said nautida poni seljas ratsutamist ja sõitu ATV-ga. Demonstreeriti lammaste pügamist ja veiste kaalumist, oli avatud fotonäitus talu loomadest, meesperele pakkus huvi traktorite ja põllutööriistade näitus. 

Pikemalt avatud talude päevast laupäevase lehe reportaažis. 

Tagasi üles