Saarlased ja muhulased Viljandis tänugalal

SIIRUPIEMAND KAAMERA EES: Liisi Kuivjõgi Leedri küla Orbu talust Ugala teatrimajas Kanal 2-le intervjuud andmas.

FOTO: Tõnis Kipper/Saarte Hääl

Pühapäeval osales Viljandis Ugala teatris EV 100 tänugalal "Maaga rahva pidu" ligi poolsada Saare- ja Muhumaa külaelu edendajat. MTÜ Saaremaa Kodukant juhi Reet Viira sõnul oli inimesi kolmekümnest Saare maakonna külast.

Viljandis tähistati 100 aasta möödumist maaseaduse vastuvõtmisest, mille tulemusena rajati Eesti Vabariigis 56 000 talu. Pidulikul galal anti üle tunnistähed programmi "EV 100 igas külas" korraldajaile.

Kolme aasta jooksul tehti EV 100 juubeliürituste raames kogukondadele enam kui 620 kingitust: renoveeriti seltsimaju, kõlakodasid ja tuletorne, rajati lipuväljakuid, välijõusaale, jäädvustati ajaloosündmusi ning tehti palju muud.

Tunnustussõnu öeldi saarlastele ja muhulastele, kelle kontol on 123 kingitust.

ERR-ile antud intervjuus ütles Reet Viira: "Need kogukonnad, kes teevad mingigi hea kingituse Eestile ja oma kogukonnale juubeliperioodil, on saanud hõbedase plaadi. Ma olen näinud, kuidas see hõbedane plaat on tegelikult kullasäraga olnud."

123 kingitust on ühe maakonna kohta Eestis kõige rohkem. 

Tänugalal esines kõnega president Kersti Kaljulaid. Viira sõnul tõi president Eesti külaelu kohta häid näiteid. "Tahes-tahtmata peame tõdema ka seda, et ega maal ei ole ju kerge elada. Maainimesed ei saagi eeldada, et kõik teenused on kättesaadavad, nii nagu linnas. Me saame vaid öelda, et vajame paremaid teid, bussiliiklust jne. Riik peab sellega arvestama," arutles Viira.  Veel toonitas Kodukandi juht, et maainimene peab arvestama kogukonnaga. Linnas elavad need inimesed, kes tahavad olla individuaalsemad, kes saavad ilma kogukonnata hakkama. 

"Maal arvestab kogukond iga inimesega. Kui märgatakse, et sinu elumaja korstnast ei tule mitmendat päeva suitsu, siis minnakse vaatama, milles asi. Külas elamisel jõuavad meieni varem seal elanud inimeste teadmised ja oskused," märkis Viira. 

Viljandis käimine andis saarlastele ja muhulastele Reet Viira sõnul uut energiat ja mõtteid külaelu edendamisel edasi tegutseda. "Maainimesi on tähele pandud, neid märgatud ja tunnustatud. See teeb meile kõigile heameelt," toonitas Viira. 

Tagasi üles