R, 2.06.2023

Torgu laat rummimoosi ning küüslauguga

Aare Laine
, Toimetaja
Facebook Twitter
Comments
TERVISEKS: "Lahetagusel kasvanud küüslaugud toovad tervise," hindavad Marje Kivirand (vasakul) ja Liis Laikre saaremaist köögivilja.
TERVISEKS: "Lahetagusel kasvanud küüslaugud toovad tervise," hindavad Marje Kivirand (vasakul) ja Liis Laikre saaremaist köögivilja. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Torgu kogukonnamaja võõrustas juba teist nädalavahetust järjest inimesi lähedalt ja kaugemalt. 

Nädal tagasi astusid publiku ette oma laulude, tantsude ja pillilugudega Eestis elavate vähemusrahvuste esindajad. Möödunud laupäeval sai aga teoks Torgu laat.

Aiast ja ka metsast korjatud sügisande ning neist tehtud hoidiseid, värsket ja suitsutatud kala, käsitööesemeid jms pakkusid laadalistele nii Sõrve elanikud kui ka kauplejad mujalt Saaremaalt. Laada korraldaja Annika Ellervee sõnul oli müüjate hulgas inimesi mandriltki.

"Sellel aastal oli hea tuhlisaak. Mul jääb tuhlist kõvasti üle. Ma võin sulle ka müüa," kutsus pärimusmuusik ja üldse mitmes kultuurilises ettevõtmises kaasa tegev Mari Lepik ajakirjanikkugi talveks kartuleid varuma.

LAAT LÄKS KORDA: Korraldaja Annika Ellervee tänas ka Tõnu Vaherit, kes laadalised Kuressaarest oma bussiga Torku sõidutas.
LAAT LÄKS KORDA: Korraldaja Annika Ellervee tänas ka Tõnu Vaherit, kes laadalised Kuressaarest oma bussiga Torku sõidutas. Foto: Maanus Masing / Saarte Hääl

Torgu külalistemaja omanik Tarmo Noot sättis ennast pärast üsna edukat suvehooaega tagasi Tallinna minema, ostes laadalt kaasa tervistavat toidukraami. "Jõhvikas on ju antioksüdant. Varusime seda talveks, samuti küüslauku. Tallinnas on neid hea sügisel ja talvel haiguste tõrjeks tarbida," rääkis mees, kelle isa Sõrvest pärit.

Torgu endises raamatukoguhoones, mis külalistemajaks ringi ehitatud, võõrustas Noot turismihooajal huvilisi 12 eri rahvusest. "Külalised, kes tulid siia Lõuna-Ameerikast, Koreast, Jaapanist ja mujalt, hindasid eelkõige Saaremaa vaikust ja rahu," mainis laadaostudega rahule jäänud Tarmo Noot.

Veel ütles ettevõtlusega tegelev mees, et Torgut ei saa nimetada ääremaaks, kuna koolimajaks ehitatud kogukonnamajas alles esinesid mitme rahvuse esindajad. Tuleval nädalavahetusel kasutavad maja kolme päeva jooksust osavõtjad. Ennekõike on hoonet vaja aga kohalikele elanikele.

Kell kaks päeval kuulutas Annika Ellervee välja hoidiste konkursi võitjad. Parimaks magusate hoidiste valmistajaks hindasid laadalised Heidi Tiitsaare. Tema valmistatud õuna-rosina-rummimoos sai esikoha. Ka teise koha auhind kuulus Tiitsaarele. Kolmanda koha pälvis Kaunispe küla noormees Timmo Koppel.

Soolaste hoidiste meistritest kuulutati võitjaks Liidia Kaus, kelle vana kooli hapukurgid tunnistati maitsvaimaks. Taas pälvis tunnustust ka Timmo Koppel oma paprika-kõrvitsasalatiga, mis sai teise koha. Katrin Paju seenesalat sai aga kolmanda koha.

Facebook Twitter
Comments

Märksõnad

Tagasi üles