LUGEJA KÜSIB: Kas lehepuhuriga töötamine võib panna käed valutama?

Saarte Hääl
Copy
Lehepuhur.
Lehepuhur. Foto: Stefan Folwaczny / PantherMedia / Stefan Folwaczny

Sel sügisel pean jälle töötama lehepuhuriga mitu päeva järjest ja peaaegu terve tööpäeva. Päeva lõpuks tundsin kätes surinat ja torkeid ning nahk oli justkui tundetu. Rääkisin tuttavaga, kes peab ka lehepuhuriga töötama, tal selliseid probleeme pole. Kas vahe võib olla selles, et mul on käeshoitav bensiinimootoriga lehepuhur, temal aga akuga?

Vastab Rein Reisberg, tööinspektsiooni töökeskkonna konsultant:

“Surin ja torked kätes võivad viidata sellele, et nende põhjuseks võib olla lehepuhuri tekitatud vibratsioon. Kui võrrelda analoogilise õhuvooluga, kuid erinevate jõuallikatega lehepuhureid, on bensiinimootoriga puhuri vibratsioonitase poole võrra suurem. Täpsemad andmed konkreetse puhuri vibratsioonitaseme kohta leiab kasutusjuhendist. Terviseprobleemide ennetamiseks tasub mõelda madalama vibratsioonitasemega puhuri kasutamisele või puhuri kasutamise aja lühendamisele.

Tervisekahjustuste ennetamisel on akutoitega puhuril veel üks, kuuldav eelis. See on väiksem müratase. Lehepuhurite kasutusjuhenditest võib leida nii müraemissiooni ümbritsevasse keskkonda kui ka helirõhutaseme kasutaja kõrva juures. Analoogilise õhuvooluga puhurite puhul võib nende tasemete vahe olla umbes 10 dB (A). See tähendab, et akutoitega puhur tekitab umbes kolm korda vähem müra kui bensiinimootoriga.

Lisaks kuulmiskahjustuse väiksemale ohule võib väiksem müratase vähendada ka probleeme töötamiskoha lähedal viibijatega, keda kordi kõrgem müratase võib häirida.

Akutoitega lehepuhuril on töötervishoiu osas veel mõned eelised. Nendega töötamisel ei teki vingugaasi sisaldavaid heitgaase ja nende kaal on väiksem, eriti kui kasutatakse vööle kinnitatavat akut.”

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles