Vägev meeskoor ja veenev Juuli Lill

Mehis Tulk
, toimetaja
Copy
NAINE AITAB MEEST, NAD ARMUVAD, LÕPUKS JÄTAB MEES NAISE MAHA: Theseus (Indrek Saar)  ja Ariadne (Juuli Lill) vallutasid publiku südame.
NAINE AITAB MEEST, NAD ARMUVAD, LÕPUKS JÄTAB MEES NAISE MAHA: Theseus (Indrek Saar) ja Ariadne (Juuli Lill) vallutasid publiku südame. Foto: Mari-Liis Nelis

Pühapäeval etendus Kuressaares kammerooper "Ariadne auf Naxos", Läänesaarte kammerorkestri ja  Kuressaare Kultuurivara koostööprojekt. Publiku muljed on väga positiivsed.

Piret Puusepp
Piret Puusepp Foto: Erakogu

Piret Puusepp: "Peame olema õnnelikud ja tänulikud, et meie saarel toimetavad Edoardo [Narbona] ja Annikki [Aruväli], kes pidevalt esitavad nii endale kui ka publikule uusi muusikalisi väljakutseid.

See on eriline väikesaare jaoks, et toimuvad kohapeal produtseeritud kontserdid ja etendused. Nii ka kammerooper, mis on eriline nähtus üle Eesti. Tuua kokku eri linnades mängivatest inimestest orkester, anda võimalus kohalikule meeskoorile ja kutsuda peaosadesse nimekad tegijad – see on julgus ja ettevõtmine. Kiitust ja tänu väärt.

Kammerooper "Ariadne auf Naxos" võis ju peale vaadates lihtne olla, aga seda kindlasti mitte muusikuile. Võrratu rolli tegi siin Juuli Lill Ariadnena. Palju sõnalist, orkestrimänguga hakitud teksti on väljakutse professionaalsele lauljale – Juuli Lill dramatiseeris oma sõnalise teksti võluvalt, veenvalt. Haavatavus ja samas jõulisus – ta tabas oma rolli. Loomulikult olid väga oodatud tema esitatavad aariad, need olid küpselt, mahlakalt esitatud.

Nautisin ka Läänesaarte kammerorkestri mängu ja Saaremaa meeskoori SÜM. Kõik kokku – näitlejad, lauljad, koor, dirigent, samuti stilistika – mõjus! Mõjus hästi kõigile, seda oli tunda ka soojast ja ärksast aplausist."

Karli Valt
Karli Valt Foto: Erakogu

Karli Valt: "Läksin etendusele suure põnevusega, kuna tegu oli esimese korraga SÜM-i ajaloos, kus koor astus üles ooperis. Elamus oli üllatavalt meeldiv. Ma mõtlen siiani, kuidas oli see võimalik, et meie kultuurikeskuses kõik nii hästi kõlas, olgu siis tekst või laul. Ise koorilauljana tean, et selle saali akustika ei ole hea ei kuulajatele ega ka esinejatele. Aga sel korral oli kõik suurepärane! Dirigendid Ester Soe ja Mari Ausmees olid teinud head tööd, mistõttu 19 mehega anti vägev elamus. Suur tänu ka neile, kes koori liikuma panid. See ei ole üldse lihtne.

Kammerooperi kui terviku kohta ütleks, et kõik oli väga hästi tasakaalus. Indrek Saar oli sõnalisse ossa väga hästi valitud. Minu meelest oli selline etenduse vorm väga sobilik just neile, kes ooperis väga tihti ei käi. Tekst ja sisu olid väga hästi arusaadavad. Aga minu kui koorilaulja jaoks oli kõige suurem elamus ikkagi meeskoori etteaste. Ja Juhan Smuuli tekst tekitas samuti väga sügava emotsiooni. Hinge läks ka Juuli Lille osatäitmine. 

Teinekord on nii, et päris ooperis ei pääse tekst piisavalt mõjule, aga seekord jõudis küll kõik ilusasti pärale. Ja üllatav oli, kui veenvalt suutis Juuli Lill draamateksti edasi anda.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles