Lumelükkamise hindades haigutab üüratu lõhe
Vaata tabelist hinnavõrdlusi!

Lumine tee. Foto on illustreeriv.

FOTO: unsplash.com

Kümnetest teistest lumetõrjujatest kaks korda rohkem raha kasseerib Saaremaa vallavalitsuselt Kõljala Põllumajanduslik OÜ.

Mikk Tuisk.

FOTO: Saarte Hääl

Kõljala POÜ teenus läheb vallavalitsusele maksma 91,32 eurot tunnis. Tõnu Posti firma puhastuspiirkond asub Kesk- Saaremaal ja kokku on nende masinatel lund lükata 38 kilomeetril Pihtla kandi teedelt. Lepingu vallaga sõlmis Kõljala POÜ eelmise aasta novembris ja üks lumelükkamise hooaeg on seega seljataga.

Võrdluseks näide Kihelkonnalt. Kõruse, Tammese, Kehila, Kallaste, Pidula, Abula, Kurevere ja Läägi küla teedel lükkab lund Kalev Rauk. Teede kilometraaži on samuti üle 38, kuid tunnihind poole pisem – 46,8 eurot. 40–60 eurot tunnis on tavaline taks kümnetel teistel teenusepakkujatel.

Sel aastal otsustas kaks ettevõtjat kahel vallavalitsuse lumetõrjehankel samuti kõrgema hinnaga õnne proovida. Kaido Kirst Valjalast ja Kalvar Ige Kõrkvere kandist olid ainsad pakkujad, kuid nende 90-eurone tunnihinne läbi ei läinud. Vallavalitsus teatas neile, et see on eeldatust rohkem ja tühistas pakkumised.

Saarte Hääl uuris vallavalitsusest, millal hangete tulemused avalikuks tehakse. Ainer Tiitson Saaremaa Haldusest teatas, et enne ei saa hindasid avalikustada, kui lepingud pole allkirjastatud. Majandus- ja haldusosakonna juhataja Mikk Tuisu sõnul ei saa enne hindu avaldadada, kui kõik käimasolevad hanked pole tulemust saanud, sest see võib mõjutada pakkumisi.

Pöide hange lõpeb 5. ja Valjala oma 19. detsembril. Samas on vallavalitsus seniste hangete tulemused dokumendiregistris avalikustanud (vt tabel uudise juures – toim). "Piirkonnad, kus ei ole veel lepingut sõlmitud, on kaetud kokkulepetega ja lumi peab saama lükatud," kinnitas Tuisk.

Kuidas selgitada vastuolu, et eelmisel aastal Kõljala POÜ küsitud 91 eurot vallavalitsus aktsepteeris, sel aastal Kaido Kirstu ja Kalvar Ige hinnapakkumist aga vastu ei võetud? Seda enam, et hanke ainus hindamiskriteerium on hind.

Vallavalitsuse teede peaspetsialist Enno Reis selgitas, et otsustamisel, kas pakkumus vastu võtta või tagasi lükata, tuleb arvestada kõiki asjaolusid. "Sealhulgas ka lumetõrjetehnika võimekust, piirkonna suurust ja alternatiivide olemasolu," ütles Reis.

Kõljala POÜ ja Kalvar Ige pakkumise võrdlemine on Enno Reisi sõnul aga meelevaldne. "Kõrge tunnihinnaga pakkumuse vastuvõtmine eelmisel aastal ei tulnud sugugi kergelt. Musta stsenaariumi kohaselt oleks suur piirkond jäänud ilma lumelükkajata. Kaalusime ka pakkumuse tagasilükkamist ja uue hanke korraldamist, aga väga suure tõenäosusega ei oleks see tulemust andnud," selgitas teede peaspetsialist.

FOTO: SH

Koroonaviiruse leviku ülevaade Eestis ja maailmas.
Vaata statistikat
Tagasi üles