TÖÖ: Karala kaldapealselt kohvimaailma vallutama

Aare Laine
, Toimetaja
Copy
KOHVIKESKUS ON AVATUD: “Meil ei ole kohvikuid, aga klientidele pakume vestluse ajal tassikese head kohvi küll,” kinnitab Tõnis Juulik.
KOHVIKESKUS ON AVATUD: “Meil ei ole kohvikuid, aga klientidele pakume vestluse ajal tassikese head kohvi küll,” kinnitab Tõnis Juulik. Foto: Andres Haabu/Äripäev

Pärast edukat tippsportlase karjääri otsustas Karala külast tuule tiibadesse saanud Tõnis Juulik oma võimed ja oskused proovile panna ettevõtluses. Nüüdseks on Karala küla Iilase tallu registreeritud kohviettevõte Joogiekspert OÜ tuntust kogunud üle Eesti ja kaugemalgi.

Nii Eesti meistrivõistlustel kui ka rahvusvahelistel jõuproovidel pikamaajooksudes häid tulemusi saavutanud Tõnis Juulik rõhutab, et just aktiivselt spordiga tegelemine andis talle eluks kaasa vajalikud oskused, ning lisab, et kodutalust isalt ja emalt on ta alati tuge saanud. Muidugi on ka kodune töökasvatus ja saarlase kangus ärimaailmas kasuks tulnud.

"Spordiga tegelemine andis väga hea ajaplaneerimise oskuse, rutiinitaluvuse ja üldise füüsilise võimekuse. See kõik on hiljem aidanud mind ka ettevõtluses," toob Tõnis esile spordiga tegelemise plussid.

Lümanda põhikoolis Urve Vakkeri käe all mitut spordiala harrastanud noormees läks Kuressaare gümnaasiumis õppides treener Endel Tustiti juhendatavasse treeningrühma, spetsialiseerudes 11. klassis pikamaajooksule. Häid tulemusi ei tulnud tal kaua oodata, kuna varasem sportlik ja liikuv eluviis olid selleks eelduse loonud.

Maailmapilt avardus

Võistlusreisid välisriikidesse, treeninglaagrid mitmes paigas, sealhulgas kuuma päikese all Keenia mägismaal, avardasid noore saarlase maailmapilti.

Juhtus aga nii, et elu parimas vormis olnud tippsportlane, kes ühe pisikese putuka hammustusest puukborrellioosi sai, otsustas ühel päeval oma tegemistes uue lehekülje pöörata.

"Kuna sportlasekarjäär ei olnud eesmärk omaette, siis pärast bakalaureuse kraadi kaitsmist Eesti maaülikoolis oli vaja miskit lisaks teha ja äri oli selle loogiline jätk. Kuna isiklik finantstaust oli nigel, siis taotlesin töötukassast ettevõtte loomise starditoetust, mis sai ka algkapitaliks," räägib Tõnis.

Nii nagu tavaks öelda – iga algus on raske. Kerge ei olnud ka ärimaailma avastaval spordimehel. Esialgu pidas Tõnis plaani joogiveeautomaatidega tegelema hakata.

Tõnis Juulik kohviube röstimas.
Tõnis Juulik kohviube röstimas. Foto: Erakogu

Peagi liikusid noore ettevõtja mõtted aga ettevõtetele-kontoritele kohviteenuse pakkumise suunas, kuna Saaremaal niisugust firmat veel polnud.

"Mul puudus reaalne äriajamise kogemus, aga oli suur tahtmine. Üheks kogu minu ettevõtluse alusväärtuseks on lubaduste täitmine. Olin sellekohase lubaduse andnud. Pean oluliseks, et asjad toimivad nii, nagu lubatud – sõna maksab vähemalt sama palju kui allkirjastatud leping," on Tõnis Juuliku põhimõte.

Kaheksa aastat tagasi alustatigi Kuressaares tegevust. Firma põhitegevus on kohvimasinate müük, rent ja hooldamine, samuti kohvi ja kohvitoodete müük. Esimeseks kliendiks oli Ionix Systems. See firma on Tõnise sõnul jäänud Joogieksperdi heaks kliendiks siiani.

Kui ettevõte oli Juulikul kodusaarel käima tõmmatud, alustas ta maaülikoolis magistriõpingutega ja avas ülikoolilinnas firma kontori. Nüüdseks on firmal oma kontor ka Pärnus, Rakveres ja Tallinnas.

“Mul puudus reaalne äriajamise kogemus, aga oli suur tahtmine. Üheks kogu minu ettevõtluse alusväärtuseks on lubaduste täitmine.” - Tõnis Juulik, ettevõtja

Neli aastat tagasi tekkis Joogieksperdi kõrvale eratarbijatele mõeldud tütarfirma või õigemini bränd, nimeks Kohvikeskus. Kontorid kujundati poodideks. Juuliku sõnul oli seda vaja teha selleks, et pakkuda klientidele uut teenust – anda nõu kohvimasinate ja -ubade kohta. Kuressaares Mooni tänaval asuvas Kohvikeskuses nõustavad huvilisi Tõnise vend Taavi ja onu Ülo, kes varem pidas Seemnepoodi.

"Meil ei ole kohvikuid, aga klientidele pakume vestluse ajal tassikese head kohvi küll. Pealegi oli meil Kohvikeskuse tegemiseks teinegi põhjus, kuna Joogieksperdi nimi ajas mõned inimesed eksitusse. Meie käest on isegi napsi küsitud," muigab Tõnis.

Firma müüb kohviubasid, mille röstimise retseptid on välja töötanud Joogieksperdi kaasomanik Mart Roosmets. Eestlased, sealhulgas saarlased eelistavad pehmema maitsega araabika kohviube.

Nagu oma pereliige

Septembris 2016 asutasid Juulik ja Roosmets osaühingu Ibarista. See on kohviautomaate ja -tarvikuid pakkuv hulgimüügifirma.

Tõnis Juulik ütleb, et Joogieksperti võtab ta kui oma pereliiget. "Kollektiiv on aasta-aastalt kasvanud ja ettevõte toimib hästi. Viimasel ajal olen rohkem aega ja energiat panustanud meie tootmisettevõtte Caffebo OÜ, Baltikumi moodsaima ja suurima kohvi röstikoja käimatõmbamisele. Lähiajal plaanime siseneda ka jaekettidesse, pakkudes eraisikutele mõistliku hinnaga röstitud kohviube," lubab Juulik.

Kaks aastat tagasi Äripäevale antud intervjuus tõdes selle sajandi esimesel kümnendil olümpiamängudele pürginud saarlane, kõrvutades majandustegevust spordiga, et ettevõtlus ei ole sprint, vaid maraton.

"Maratoonar peab meeletult rutiinset tööd tegema, tuleb mitu korda päevas trenni teha. Ka ettevõtluses ei juhtu üleöö midagi, on vaja päevast päeva, kuust kuusse, aastast aastasse rutiinselt teha teatud asju ja teha neid võimalikult kvaliteetselt. Ainult see toob edu," toonitas Tõnis Juulik tookord.

Ettevõtlusrajal maratonidistantsile startinud Tõnis on konkurentide ees paraja edumaa saavutanud. Suur osa teest seisab veel ees. Treenitus ja kogemused lubavad tal edumaad suurendada.

Kommentaarid
Copy
Tagasi üles